HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Bu gidişat nereye?

04.10.2001 00:00:00
İşin bir kez çivisi çıkmaya görsün. Ardı arkası kesilmiyor. Abartı değil sayın okuyucu bugün İzmir'de, Manisa'da, Denizli'de ve diğer bölgelerimizde pek çok evde tüpgaz alınamadığı için sıcak çay içilemiyor, keza tencere de kaynamıyor.

Resmi rakamlara göre ülkede her gün 1500 esnaf kapısına kara kilit asıyor. Sadece İzmir'de icra takibindeki dosya sayısı 1 yılda 30 binden 300 bine çıkmış ve 6 ayda 4 bin esnaf kepenk indirmiş.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam acı gerçeği şöyle ifade ediyor: "İşyeri kapatma geçen yılın iki misline ulaştı. Sermayeler eriyor. Satılan mal, aynı fiyatla geri alınıyor. Artık memura işsize veresiye yazmak tarihe karışıyor. Esnaf toplumun direği emniyet sübabıdır. Korunması gerekir."

Yoksullar ise almış başını gidiyor. İzmir il Fakirlerine Yardım Derneği Onursal Başkanı Mazhar Zorlu da kendilerine başvuranların sayısında patlama olduğuna dikkat çekiyor. Zorlu, "Tam 46 yıldır dernekte görevliyim böyle bir tabloyla hiç karşılaşmadım" deyip şöyle devam ediyor: "Biz fakire fukaraya yağdan şekere, undan bakliyata erzak dağıtırız. Destek verdiklerimizin sayısı bu yıl iki kat arttı. Bu kış nasıl geçer onu bilemiyorum".

Bu tip tabloları ülkeye genelleştirmek mümkün sayın okuyucu. Taşı toprağı altın denilen güzel cennet ülkemizin düştüğü, düşürüldüğü bu vahim tablo eminim ki herkes gibi sizlerin de kanına dokunuyor. Ya kanına dokunmayanlar "Onlar şimdi ne halde?"

Bu yaşanan kriz sanki hiç onların meselesi değilmiş gibi, AB'ye uyum için müstemleke yasalarını çıkarmakla meşguler. Ekonomik çöküşün faturasını Derviş beye kesmek suretiye sandıktan en az zararla çıkmanın hesabını yapıyorlar. Şunu çok merak ediyorum; bu siyaset esnafı yakınlaşmakta olan seçimde acaba milletin karşısına çıkıp hangi yüzle oy isteyip, hal-hatır soracak. Acaba yeni yüz diktirip kamuflaj mı giyecekler, hep beraber göreceğiz.

Hayret hayrettir ki sayın okuyucu bu vahim içler acısı yok oluş karşısında mevcut siyaset esnafından ülkeyi bu badireden kurtarma adına ne bir plan, ne bir proje, ne şu, ne bu hiç bir ses çıkmamaktadır. Lal kesildi mübarekler... Varsa yoksa AB'ye uyum, AB, IMF, Dünya Bankası...

İnanın ileriki günler mandacılarla, ulusal bağımsızlığa inananların mücadelesi şeklinde geçecek... Hiç şüphesiz kazanan millet ve halktan yana olanlar olacak. Gün vatan ve millete sahip çıkma günüdür.

Gözün aydın Türkiyem "Bağımsız Türkiye Partisi" vatana ve millete hayırlı olsun.

Adem BİRİNCİ


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.