HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Burası Muş mu, yoksa Huş mu?

02.08.2001 00:00:00
Muş Belediye Başkanı Şerafettin Yatıcı, 'Havada Bulut Yok' türküsünün güftesinde geçen 'Muş' kelimesinin bazı sanatçılar tarafından değiştirilip 'Huş' diye okunmasına sert tepki göstererek, "Muş için büyük manevi değeri olan bu türkünün sözlerini değiştirenleri kınıyoruz" dedi.

'Havada Bulut Yok' türküsünün Muş yöresine ait olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Şerafettin Yatıcı, "Bu türkü, tamamen Muş'un ve insanlarımızın kahramanlıklarını anlatan bir ağıt, bir destandır. Muş için büyük manevi değeri olan bu türkünün sözlerini değiştirenleri bütün Muşlular olarak kınıyoruz" diye konuştu.

Başkan Yatıcı, 'Muş Türküsü'nün hikayesini ise şöyle anlattı: "Osmanlı döneminde çıkan Vehhabi ayaklanmasını bastırmak için, Muş ve çevre vilayetlerden Yemen'e asker gönderilmiştir. Ancak giden askerler bir daha geri dönmemişler. Bu olayın ardından Muş'ta bulunan asker yakınlarının yaktıkları ağıtlardan, Muş Türküsü doğmuştur. Bu tarihi gerçeklerin görmezden gelinip Muş Türküsü'nün değiştirilip bir vilayetin onuru ile oynanmasına büyük tepki gösteriyoruz."

Türküde geçen 'Burası Muş'tur yolu yokuştur' sözünü, eski Bitlis Yolu'nun ve Taşo Köprüsü'nden gelen yolun yokuş olmasının doğruladığını kaydeden Yatıcı, 'Havada bulut yok, bu ne dumandır' sözününün anlamını da şöyle açıkladı: "Muş'un geleneklerine göre, cenaze evlerine yemekler pişirilip götürülür. Cenaze evinin çok olması sebebiyle, kapıların önünde kurulan kazanlarda yemek pişirilmesi için ateş yakılması sebebiyle gökyüzüne dumanlar yükseliyormuş. Bu da o sözü kanıtlıyor. Kimse araştırma yapmadan körü körüne türküyü değiştirmesin. Bu türküyü değiştirenler Muşlular'ı karşılarında bulacaklardır.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.