HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Çin'le askeri ilişkilerde yeni dönem

15.05.2001 00:00:00
Hükümet Protokolü'nde özel yer verilen tek ülke konumundaki Çin ile ekonomik ilişkilerin yanı sıra askeri temaslar da gün geçtikçe artıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun Çin ziyaretinin ardından, bu kez Çin Halk Cumhuriyeti Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Şugen Kian, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Orgeneral Kian, dün Ege Ordu Komutanlığı'nı ziyaret etti. Ege Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan ile bir süre görüşen Çinli Komutan, iki ülke çıkarları ve dünya barışı için ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Kian, "Çin ordusu Türk ordusu ile ilişkilere önem veriyor. Bu ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz. Ziyaretimizin sebebi bu dostluk ilişkilerini geliştirmek içindir. Aramızdaki birçok konuda hemfikir olduğumuzu belirtmek isterim. Gösterilen konukseverliğe teşekkür ederim" dedi.

İlişkiler iyi

Ege Ordu Komutanı Org. Çetin Doğan ise, Çinli komutan ve askeri heyetini ağırlamaktan gurur duyduğunu ifade ederek, "Çin ile duygusal ilişkilerimiz var. Çin'in yaptığı yeni atılımları yakından izliyoruz. Şimdi güçlü bir Çin ortaya çıktı. İki ülke arasındaki askeri ilişkilerde bir sorun yok. İleride bu ilişkilerin ekonomik ilişkilerle de desteklenmesini diliyoruz" şeklinde konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.