HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Çocuğun mutluluğu

04.08.2001 00:00:00
Çocukların sonsuz bir mutluluğa sahip olduğunu düşünür bazı kimseler. Kimileri "En güzel yıllar" olarak tanımlar çocukluk çağını. Zor anlarında "Şimdi çocuk olsaydım" diyerek çocukluk yıllarına duyduğu özlemi dile getirir pek çok kişi. Çocukların sürekli mutlu olduğunu sanmak yanıltır kişileri oysa. Çocuğun kendine özgü bir dünyası olduğu unutulmamalı. İstek, özlem, düşünce ve duyguları iç dünyasında doğar gelişir, bazen biçim değiştirir. Tutkuları olur çocuğun kendine ait. Örneğin, doğa sevgisi. Balkonda yetiştirdiği çiçeklerine özenle bakıyor, çocuk. Sevgisini, emeğini veriyor onlara. Çiçeklerin güzelliğinde buluyor, hayatın güzelliğini, anlamını. Bir gün aile hayatında onu derinden etkileyen bir şeyler olur. eşiyle tartışan anne, kardeşinin evinde dinlenir bir süre. Evden ayrılırken öfkeyle "Sizi bırakacağım" demiştir. Çocuk, babasına sorular sorar yeni durumla ilgili. Babası pek ilgilenmez onunla. Derslerini çalışmasını söyler yalnız. Çocuk kendini, güçsüz, çaresiz hisseder. Çiçekleriyle bile avunamaz o süreç içinde. Bazen ablasıyla paylaşır sorunlarını. Annesinden ayrı kaldığı günler, yıllar kadar uzun gelmiştir ona. Oysa aradan bir hafta geçmiştir. O sabah ablası uyandırır çocuğu. Annesi telefonla aramıştır onları. İki kardeşin yüzü güler birden, annelerinin eve döneceği haberine.

Çocukların gözlerinde sevinç ışıltıları yansıtan annelerinin sesidir. Mutluğun sesi... Çocuklarını mutlu edemeyen büyükler, mutlu olabilirler mi? Büyüklerin görevi; çocukların tertemiz dünyasına iyi, güzel, doğru, yararlı olanı sunabilmektir. Olumsuz gelişmeler karşısında çocuklarının korku ve kaygılarını giderecek ilgi ve sevgiyi göstermektir. Çocuğuna destek olmak, ona doğru yolu göstererek yardımcı olmaktır anne babanın üzerine düşen. Çocukların büyüklerinden beklentisi, huzurlu aile ortamı, barış, kardeşlik duygularıyla birbirine bağlı sevgi saygı dolu anlayışlı büyükler. Temiz bir çevre, oynayabilecekleri oyun alanı, ortak istekleri. Çocukların yüreklerindeki o tertemiz, içten, abartısız sevgileri hiç eksilmesin. Umutları doğsun her yeni günle birlikte onları başarıya götüren. Bugünlerinin mutluluğunu duyumsayarak koşsunlar geleceğe doğru "yarının büyükleri" dediğimiz sevgili çocuklar. Çocukların sağlığı, coşkusudur büyükleri sevindiren. Çocukların başarısı, inancı, güveni, doğru davranışlarıdır yetişkinleri onurlandıran. Bir toplumun yaşama sevincidir çocukların mutluluğu.

Cazibe Irmak


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.