HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Çocuğunuza yatağında uyumayı öğretin

20.10.2003 00:00:00
Adana Numune Hastanesi Uzmanlarından Psikiyatr Dr. Sümer Öztanrıöver, anne ve babaların küçük yaşlarda çeşitli endişelere bağlı olarak çocuklarını yanlarında uyutmayı tercih ettiklerini belirterek, "Oysa, ailenin bu tutumu, çocukların kendi başlarına yatmaktan korkmasına ve bu alışkanlığın uzun yıllar süren psikolojik soruna dönüşmesine yol açıyor" dedi.

Öztanrıöver, özellikle eşlerden biri seyahate çıktığında, çocuğun yanında yatma isteğinin oluştuğunu, ancak birçok anne ve babanın bununalışkanlığa dönüşeceğini düşünemediğini anlattı. Çocuğun tek başına yatmasına engel olan nedenlerden birinin de gece korkuları olduğunu belirten Öztanrıöver, şunları söyledi: "Uyku bozuklukları, aile içindeki bazı sorunlar, çocuklarda gece korkuları oluşturur ve yalnız başlarına uykuya dalamazlar. Bu durumlarda aileler genellikle çocuğu yatağına götürerek, (bak burada birşey yok) diyerek, sorunu aşmaya çalışırlar. Bu yöntem, sorunu çözmek değil, uyutmaya çalışmaktır." Öztanrıöver, çocuk korktuğunu ifade ettiğinde, ailelerin onu yanına almak yerine korkularını yenmesine yardımcı olmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Çocuk korkuyor diye onun yanında yatmak korkuyu artırır. Çocuk yatakta bir şey olmadığını zaten biliyor. Korku onun içinde gelen bir durum.

Onunla birlikte odasına giderek, uyuyuncaya kadar yanında kalmak, bir müddet ışığı açık tutmak korkularıyla baş etmesine yardımcı olabilir." Öztanrıöver, anne ve baba arasındaki kavgaların ya da aileye yeni katılan kardeşin de yalnız yatamama sorununa neden olduğuna dikkati çekerek, "Çocuğun mesajı (beni görün ve asla yalnız bırakmayın) olabilir. Çocuktaki bu kaygı, onunla yatmak yerine ona değer verildiğini hissettirmekle çözümlenebilir" dedi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.