HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Çocuk ve oyun

10.07.2001 00:00:00
3-12 AYLAR

Oyuna başlama

Bebeğiniz üç aylık olduğunda, açlık, yalnızlık, yorgunluk ve acı gibi anlamlara gelen ağlayışlarıyla; size ihtiyaçlarını dile getirmede oldukça beceri kazanmıştır. Bundan böyle sık sık gülücükler göndererek, kıkırtı ve cıvıltılar çıkararak sizi ödüllendirir. Çevresindeki hemen herşeye dokunabilmek için çaba gösterir, kendi alanı içindeki nesneleri eliyle kavramaya başlar. Bu heyecan veren büyük değişim sürecinde oldukça meraklıdır, etrafındaki herşeyi ellemek, tutmak, ağzına götürmek, hissetmek, araştırmak arzusundadır. Ona çıngırakların ve yumuşak oyuncakların yanırısa, ellerini daha iyi kullanmasına imkan veren çeşitli ev gereçleri vererek, sürekli ilgisini çekip, onu uyaracak nitelikte yeni şeyler sunabilmelisiniz. Ellerini kullanma becerisi arttıkça, dokunduğu zaman hareketlenen, ses çıkaran veya parçalara ayrılıp incelenebilen oyuncaklardan istifade edebilir. Bu arada onunla konuşup şarkılar söylemek oldukça önem taşır, konuşma becerisini geliştirebilmesi, bakıp dinlemesi ve değişik sesler çıkartabilmesi için ona imkan sağlayın. Ayrıca ev dışı, park ve dükkan gezintilerine, yeni dost yüzler tanıma imkanı gibi bir yığın değişik tecrübeye de gereksinim duyar.

Kavranıp tutulacak nesneler

Bebeğinizin her geçen gün, dikkatini bir noktada toplaması gelişir, ellerini ve gözlerini birlikte kullanabilmeye başlar, gözleri ve ağzı sayesinde birtakım şeyleri araştırmak için ileri uzanıp, onları dikkatle kendine çeker. Bu dönemde herşeyi ağzına götürmek isteyecektir, çünkü bu sayede şekilleri yakından tanıyıp hissedecek, onlar hakkında bilgi sahibi olacaktır. Araştırma yapmak için elleri yerine ağzını kullanmayı tercih edecektir. Gerçekte, en önce ağzına götürmek isteyeceği şeyler elleri olacaktır, ardından hemen herşeyi götürmeyi deneyecektir. Bu tavır onun için nesneleri inceleyebilmenin doğal yoludur, bu açıdan ellerinin yanısıra ağzından da faydalanması önem kazanır. Bu yüzden de onu kendi kendisini incitebileceği şeylerden sakındırmanız gerekmektedir. Sözgelimi, kirli, keskin, sivri uçlu veya yutabileceği küçük ebattaki nesneler etraftan kaldırılmalıdır. Özellikle diş çıkarma devresinde yaşadığı ağız hassasiyeti onu birtakım şeyleri çiğnemeye yöneltir. Çiğneme ihtiyacını karşılamak için ona dişlik, diş çıngırağı, kalın plastikten yapılma maddeler, lastik veya yumuşak tahta veya yıkanmış bulaşık sileceği gibi malzemeler temin edin.

Çocuk ve Oyun, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.