HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

DW ve BBC'ye yasak dünya gündeminde

12.08.2001 00:00:00
Deutsche Welle (Almanya'nın Sesi) ile BBC'nin Türkçe yayınlarının Türkiye'de FM bandı üzerinden tekrar yayınlanmasının Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından alınan bir kararla durdurulmasıyla ilgili olarak Alman gazetelerinde de haberler yer aldı.

Frankfurter Allgemeine Gazetesi, RTÜK tarafından DW yayınlarının durdurulduğunu, Üst Kurul'un yurt dışından yayınların sadece kablo üzerinden alınmasına izin verdiğini duyurdu. Gazete bu kararın RTÜK içinde de tartışmalara yol açtığını, RTÜK Başkanı Nuri Kayış'ın kararın iptali için mahkemeye başvuracağını belirttiğini yazdı. Haberde Kayış'ın Deutsche Welle ve BBC'nin yayınlarının yasaklanmasının, Türkiye'yi dünyanın gözünde demokratik olmayan, sansürcü bir ülke olarak göstereceği uyarısında bulunduğu belirtildi.

Süddetsche Zeitung ise aynı konudaki haberinde, DW ve BBC Türkçe yayınlarının önceki günden itibaren Türkiye'de FM bandı üzerinden tekrar yayınlanmasına RTÜK tarafından yasak getirildiğini, DW Türkçe Servisi Şefi Baha Güngör'ün kararı "skandal" olarak nitelendirdiği, bu tür önlemlerle Ankara'nın Avrupa ile yakınlaşma şansının kalmayacağını söylediği ifade edildi.

BBC'den açıklama

BBC Türkçe Yayınlar Müdürü Hüseyin Sükan, BBC'nin RTÜK kararını üzüntüyle karşıladığını söyledi. Sükan'ın açıklaması özetle şöyle: "Yeniden iletim konusunda bir tartışma kalmadığına inandığımız için RTÜK kararı sürpriz oldu. Daha önce danıştığımız hukukçular, hem 3984 sayılı yasanın 26. maddesinin, hem Türkiye'nin kendi yasası gibi kabul ettiği Avrupa Sınırötesi Yayın Sözleşmesi'nin yeniden iletime imkan verdiğini belirtmişlerdi. Nitekim, RTÜK de bu görüş doğrultusunda kararlar almıştı. RTÜK Başkanı Sayın Nuri Kayış'ın yaptığı açıklamaya göre, yeniden iletim üzerindeki tartışmanın şimdi mahkemede devam edeceği anlaşılıyor. Biz mahkemenin olumlu karar vereceğine inanıyoruz. Bu yüzden de, yayınlarımızın FM bandı üzerinden dinleyicilerimize ulaşmasında bir kesinti olmayacağını umuyoruz. Zaten kısa dalgadan ve internetten izlenebilen yayınlarımızın 18 Haziran tarihinden itibaren NTV Radyo aracılığıyla FM bandı üzerinden de Türkiye'deki dinleyicilerimize ulaşmaya başlaması hem bizde hem dinleyicilerimizde büyük memnuniyet yarattı; birçok dinleyicimizden mesajlar aldık. BBC kamu hizmeti yapan bir kuruluş. Biz de BBC Dünya Servisi çalışanları olarak bir kamu hizmeti yaptığımız inancıyla görev yapıyoruz. BBC'nin doğru, tarafsız yayıncılık ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olarak hazırlanan yayınlarımızın en iyi teknik koşullarla dinleyicilerimize ulaşması için çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

Olayın geçmişi

RTÜK, geçtiğimiz günlerde BBC ve Almanya'nın Sesi radyolarının Türkçe programlarının, Türkiye'de FM bandından yayınını durdurma kararı almıştı. Ancak RTÜK Başkanı Nuri Kayış kararı şiddetle eleştirerek, iptali için mahkemeye başvuracağını bildirmişti.

Kayış gerek BBC, gerekse Almanya'nın Sesi'nin uluslararası yayıncılık alanında en ünlü, saygın ve güvenilir kurumlar olarak bilindiğini, çeşitli platformlarda ideal yayıncılığa örnek gösterildiğini ifade etmişti.

RTÜK 2'ye karşı 5 oyla aldığı karara gerekçe olarak 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun'un yeniden iletimi düzenleyen 26. maddesini göstermişti. 26. maddede yeniden iletim yasağı getiriliyor. Ancak yerel radyoların, yurdışından, devamlılık arzetmeyen yayınları yeniden iletebileceği belirtiliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.