HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Ecevit'e mektup yağıyor

15.05.2001 00:00:00
Anglo-Sakson ülkelerinin liderlerinden Başbakan Bülent Ecevit'e mektup yağıyor. ABD Başkanı George Walker Bush'tan sonra, ABD'nin uluslararası ilişkilerde Avrupa'daki şubesi gibi davranan İngiltere'nin Başbakanı Tony Blair de Ecevit'e iki mektup gönderdi. Blair'in mektubunda dile getirdiği düşüncelerin Bush'unkilerle bir fark hariç birebir örtüşmesi dikkat çekti. ABD Başkanı Bush, geçtiğimiz hafta Başbakan Ecevit'e gönderdiği mektubunda emrivaki yaparcasına Türk Telekom'un özelleştirilmesini öngören yasanın çıkmasını istemişti. Blair ise Türk Telekom Yasası TBMM'de kabul edildiğinden ötürü böyle bir talebi dile getirmedi.

İngiltere Başbakanı Blair, Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektupta, "Sayın Derviş'in bugüne kadar açıklamış olduğu siyasa önlemlerini ve IMF'nin geçen hafta bunlara gösterdiği olumlu tepkiyi memnuniyetle karşıladım. Birleşik Krallık, sizi reform çabalarınızda tamamıyla desteklemektedir" dedi.

Yapısal reform tavsiyesi

Tony Blair, "Türk ekonomisini istikrara kavuşturmaya çalıştığınızbu dönemin, sizin için çok güç olduğunu biliyorum. Desteğimizden emin olmanızı isterim" dediği mektubunda, şunları kaydetti: "Bu krizi alt etmenin en iyi yolunun yapısal reformlara ivme kazandırılmasından geçtiği konusunda, sizinle aynı görüşteyim ve bu reformları IMF ve Dünya Bankası ile tam bir ortaklık içinde sürdürme niyetinizden memnuniyet duyuyorum. AB Başkanlığı'nın Malmö'de AB Maliye bakanları adına kararlaştırdığı üzere, bu çabalar güçlü siyasal taahhütle desteklendiği takdirde istisnai bir dış yardımı, dolayısıyla IMF ile Dünya Bankası'ndan ek finansman için desteğimizi hak etmektedir. Özel sektörün desteğinin sürmesi de önem taşıyacaktır. Uluslararası toplumun kararlı desteği ile yakında Türkiye'yi tam ekonomik gücünü kullanacak yola, emin biçimde çıkaracağınızı ümit ediyorum."

Swissotel olayı

İngiltere Başbakanı Blair, 23 Nisan'da İstanbul Swissotel'deki rehine krizinin başarıyla sonuçlandırılmasından dolayı Başbakan Ecevit'i kutlamak için bir mektup daha gönderdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.