HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Erenköy Şehitleri anılıyor

08.08.2001 00:00:00
Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde önemli yeri bulunan Erenköy Direnişi ve Şehitleri, 37 yılında bugün törenlerle anılacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, hükümet temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaştan oluşan kalabalık bir grup, KKTC ile kara sınırı bulunmayan Erenköy'e gemilerle geçerek, burada düzenlenecek devlet törenine katılacaklar.

Çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu direnişçilerin, 1964 yılında Erenköy'e çıkarak Rum askerleriyle yaptıkları çatışmalar,Türkiye'nin uluslararası garantörlük hakkını kullanarak Türk uçaklarını Kıbrıs semaları üzerinde uçurmasıyla durmuştu.

Çatışmalarda, çok sayıda Kıbrıs Türkü'nün yanı sıra Yüzbaşı pilot Cengiz Topel de şehit olmuştu.

Erenköy direnişinin yıldönümü nedeniyle siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri yayımladıkları mesajlarda, Erenköy'ün, KKTC'nin kuruluşundaki önemine dikkati çekiyorlar.

KKTC Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu, mesajında, Erenköy'ün Kıbrıs Türk halkının direnişinde önemli bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek, "Türkiye tarafından saldırgan ve yayılmacı Rumlarla Yunanlılara yapılan bu ilk uyarıdan gerekli mesajlar alınabilseydi, Kıbrıs olayının gelişmeleri daha başka olacak, uzlaşma ve kalıcı çözümsürecinin yakalanması kolaylaşacaktı" dedi.

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu da yazılı açıklamasında, Erenköy direnişinin, halkın bağımsız yaşama kararlılığının canlı bir anıtı olduğunu belirtti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.