HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Filistin nüfusu İsrail'i korkutuyor

18.07.2001 00:00:00
İsrail'de Filistinlilerin nüfusunun hızla artmasından duyulan endişe bir kez daha gündeme getirildi. Hayfa Üniversitesi'nde görevli Prof. Arnon Sofer, Parlamento Dışilişkiler ve Savunma Komitesi'ne verdiği brifingte, 2020 yılında İsrail ve Filistin topraklarında Yahudilerin azınlıkta kalacağını belirterek, "Önlem alınmazsa 19 yıl sonra İsrail yok olur" dedi.

Çözümü ayrımda arıyorlar

19 yıl sonra Ürdün nehri ile Akdeniz arasında yaşayanların nüfusunun 15.2 milyona ulaşacağını belirten Sofer, bunun yüzde 58'inin Arap, yüzde 42'sinin ise Yahudi olacağını vurguladı. Geçen yıl bu rakamlar, yüzde 50.5 Yahudi, yüzde 49.5 Arap şeklindeydi. Sofer'e göre, bu çerçevede İsrail içindeki nüfus dağılımı da 6.4 milyon Yahudi (şu anda 4.8 milyon) ile 3 milyon Arap ve Yahudi olmayan diğerleri (şu anda 1.8 milyon) şeklinde olacak. Ayrıca, Batı Şeria ve Gazze'de yaşayan Filistinlilerin halen 3.3 milyon olan nüfusu 5.8'e yükselecek. Sofer, bu sürede İsrail nihai sınırlarını belirlemez ve Filistinlilerle bir ayrıma gitmezse "var olma krizine girileceğini" belirterek, "Son derece endişeliyim. Bu soruna bir çözüm bulunmazsa bir yok oluş yaşanacak" dedi.

Araplar'dan suçlama

İsrailli Arap milletvekili Haşem Muhammed ise komite toplantısını,''Irkçılığı, faşizmi ve aşırı sağı cesaretlendirdiği" gerekçesiyle boykot etti. Muhammed, "bu konunun komitede ele alnmasından büyük düşkırıklığına uğradığını" belirterek, bu konunun tartışılmasının demokratik ve insani değerlere zarar verdiğini vurguladı. Muhammed, bunun iki ulusun barış içinde birarada yaşaması önünde engel yarattığını, çünkü ülkedeki ırkçıların her Arap çocuğunu patlamaya hazır bir bomba olarak gördüklerini söyledi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.