HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Füze kalkanında aynı nakarat

28.07.2001 00:00:00
Rusya, ABD Başkanı George Bush'un ulusal güvenlik danışmanı Condoleezza Rice'ın Moskova'da yaptığı temaslarda, Anti Balistik Füze (ABM) anlaşmasında yapılması istenen değişiklikler hakkında yeni bir şey söylemediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Aleksander Yakovenko, RTR televizyonuna yaptığı açıklamada, 1972 yılında imzalanan anlaşmayla ilgili Rusya'nın aldığı ilkesel pozisyonun yeniden değerlendirilmesi için görüşmeler yapacağı bildirilen Rice'dan, bu konuda radikal değişim ya da bazı maddelerinin iptali için kendilerini ikna edecek yeni bir şey işitmediklerini söyledi.

Yakovenko, "Rusya'nın tutumunu değiştirip değiştirmediğine" ilişkin bir soruya ise bu iddiaların kesinlikle yanlış olduğunu ifade ederek, ABM'nin dünyadaki stratejik istikrarın ayrılmaz bir parçası olduğu konusundaki tutumlarının, Rusya Devlet Başkanı'nın Cenova'da George Bush ile yaptığı görüşmeden sonra dile getirildiğini ifade etti.Rice, ABM anlaşması ve Washington yönetiminin uygulamaya koymayı düşündüğü füze savunma sistemi projesiyle ilgili olarak Rus yetkililerle görüşmeler yapıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dün Moskova'da görüşen Rice, ülkesinin füze savunma sistemi kurmak için Rusya'nın onayını beklemeyeceğini söylemişti. Rice, Rusya'nın füze savunma sistemine karşı çıkmasına rağmen, bu ülkeyle stratejik silahların sınırlandırılması görüşmelerinde hızlı bir ilerleme sağlayacak fırsatların var olduğunu da ifade etmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.