HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Gıda hazırlanmasına yönelik öneriler

01.10.2001 00:00:00
Gıdaları taze tüketin

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde, pişirilmiş gıdalar ve çiğ gıdalar arasındaki temasın önlenmesi isteniyor. Daima işlenmemiş süt yerine pastörize edilmiş sütün satın alınması, taze veya şok dondurma işlemine tabi tutularak dondurulmuş tavuk seçilmesi öngörülen sitede, sebze ve meyvelerin taze tüketilmesi gerektiği bildirildi.

Patojen kaynaklı hastalıkların, özellikle tavuk etleri, sığır etleri ve pastörize edilmemiş sütlerle bulaştığı vurgulanan sitede, bu hastalıkları gıdadan uzaklaştırmak için, gıdaların tam olarak pişirilmesi gerektiği, mükemmel yapılan bir pişirmede patojenlerin öleceği belirtildi.

Pişmiş gıdalar

Pişmiş gıdaların çiğ gıdalardan uzak tutulması gerektiği vurgulanan sitede, çiğ gıdalarda kullanılan bıçak ve kesme tahtası pişmiş gıdalarda kullanıldığında, mikrop üremesi olacağına dikkat çekildi.

Pişmiş gıdaların, oda sıcaklığına geldiği zaman içinde mikroorganizmaların çoğalmaya başladığı, bu nedenle bu tür gıdaların uzun beklemesinin doğru olmayacağı kaydedilen sitede şöyle denildi:

"Bu tür gıdalar, ısısını kaymetmeden hemen tüketilmelidir. Eğer hemen tüketilmeyecekse, 6- derece sıcaklığın üstünde ya da 1- derecenin altında depolanmalıdır. Bebekler için depo edilmemiş gıdalar tercih edilmelidir.

Temizliğe dikkat

Uygun depolama, mikrobiyal büyümeyi yavaşlatır. Ancak organizmaları öldürmez. Bu yüzden pişirilip depolanan gıdalar, pişirilme düzeyinde ısıtılmalıdır."

Sitede, gıdaların hazırlanmasına başlanmadan önce ve her ara vermede ellerin çok iyi yıkanması gerektiği belirtilerek, "Her gıda kırıntısı, kalıntısı veya noktasının, potansiyel mikrop kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden tüm mutfak yüzeylerinin dikkatlı bir şekilde temiz tutulması ve bulaşıklarla temas eden kıyafetlerin değiştirilmesi gerekir" denildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.