HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Göçer Beritanlılar, yerleşik hayata geçiyor

01.07.2001 00:00:00
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin en büyük göçer aşiretini oluşturan Beritanlıların yerleşik hayata geçmesi için çalışmalar sürdürülüyor. 8 bin aileden oluşan ve yaklaşık 50 bin nüfuslu Beritanlıların yerleşik hayata geçirilmesi için Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce sürdürülen çalışmalarda, 15 yılda, aşirete mensup bin ailenin göçebelikten kurtarıldığı bildirildi.

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Kaymakamı Osman Yenipolat, yaptığı açıklamada, Mollapolat Köyü'ne 15 yıl önce yerleştirilen Beritanlılar aşiretine mensup 105 ailenin hayatından çok memnun olduğunu anlatarak, bu ailelere 80'er dönümlük arazinin verildiğini hatırlattı.

Mollapolat Köyü'nde aşirete mensup 910 kişinin yaşadığını kaydedenYenipolat, "Beritanlılar'a mensup 105 aile planlı, son derece güzel konutlarda yaşarken, hem çiftçilik hem hayvancılık yapıyorlar" dedi.

Mollapolat Köyü Muhtarı Cevher Uçucu ise yerleşik yaşama geçmeden önce yaz aylarında Bingöl ve Erzurum'un dağlık kesimlerinde, kış aylarında, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da çadırlarda yaşadıklarını anlattı.

Yerleşik yaşama geçtikten sonra hayatlarının çok daha rahat olduğuna işaret eden Uçucu, şöyle dedi: "Yerleşik yaşama geçtikten sonra yaşamımız düzenli hale geldi. Çocuklarımızı okutabiliyoruz. Sağlık sorunumuz hemen hemen sona erdi. Aşirete mensup 750 ailenin daha yerleşik hayata geçmesi için Köy Hizmetleri'nce Diyarbakır merkeze bağlı Erimli ile Bismil İlçesi'ne bağlı Çeltikli ve Tepe Konak köylerinde 750 konutun yapımı sürüyor. Aşiretin tüm mensuplarının yerleşik hayata geçirilmesini istiyoruz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.