HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Gümrük kanunu değişiyor

14.10.2003 00:00:00
Büyük sanayi kuruluşları için "gümrük"ler kalkıyor ve doğrudan fabrikadan ihracat ya da fabrikaya ithalat yolu açılıyor. Gümrük Müsteşarı Nevzat Saygılıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, 4458 sayılı Gümrük Kanunu değişiyor. Gümrük Kanunu'nun bazı maddelerinin değiştirilmesi ile 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na Geçici Madde Eklenmesi Hakkında Kanun taslağı, 248 maddeli Gümrük Kanunu'nun 79 maddesinde değişiklik öngörüyor. Bu şekilde Kanun, hem AB mevzuatına uyumlu hale getiriliyor hem mevcut Kanunun oluşturduğu bazı sıkıntılar ortadan kaldırılıyor hem de işleyişin kolaylaştırılması amaçlanıyor. Kanunda yapılan değişikliklerle uygulanacak cezalar da değişti.

İtibarlı firmalara gümrük kalkıyor

Taslağın yasalaşmasıyla birlikte hayata geçirilecek en temel düzenlemelerden birini, kayıt yoluyla rejime giriş-çıkış sistemi oluşturuyor. Söz konusu hüküm uyarınca fabrikalar ya da gümrük idaresinin uygun göreceği antrepolardan, gümrükleme işlemleri de yapılabilecek. Mal, gümrüğe hiç uğramadan doğrudan fabrikadan ya da antrepodan çıkış yapacak. Ya da ithal edilen bir mal hiç gümrüğe sokulmadan, doğrudan fabrikaya indirilecek. Gümrük Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle bürokrasi de büyük ölçüde sona eriyor

Ev eşyasına gümrük muafiyeti geliyor

Antrepo açma izni sırasında artık, "Antrepo işletilmemesi ya da mevcut antrepoların yeterli olmaması" koşulu aranmayacak.

-Özel antrepo statüsü verilen Free Shop'larla ilgili düzenlemeler de yönetmelikle yapılacak.

-Yerleşim yeri yurtdışında olan gerçek kişilerin Türkiye'de satın aldıkları ya da kiraladıkları konutlarda kullanılmak üzere getirecekleri eş eşyası da, gümrük vergilerinden muaf olacak.

-Sadece doğal afetlerden zarar görenler değil, Bakanlar kurulu'nca''Kriz hali" olarak tanımlanacak afetler, olağanüstü felaketler ve büyük nüfus hareketleri gibi durumlarda da muafiyet ve istisna hükümleri işletilecek. Bu durumlarda yurt dışından gönderilecek yardım malzemelerinden gümrük vergisi alınmayacak.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.