HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Hackerler sansürcülere savaş açtı

18.07.2001 00:00:00
İnternet jargonunda "hacker" (şifre kırıcı) olarak adlandırılan bilgisayar korsanları, sansürcü hükümetlere karşı bir yazılım geliştirdiklerini bildirdiler. Verilen bilgiye göre, söz konusu yazılım aracılığıyla insan hakları savunucusu olan kuruluşlar, internete sansür uygulayan hükümetlerin sitelerine nüfuz edebilecekler. Hacker'lar, geliştirdikleri yazılıma "Peekabooty" adını verdiler. Geçen hafta sonu açıklanması beklenen yeni yazılım, kullanıcıların kimliklerinin kesin olarak gizlenebildiği kanıtlandıktan sonra, muhtemelen yıl sonuna doğru kullanıma sunulacak. Bilgisayar korsanları, "internetteki bilgilere ulaşmanın temel insan haklarından olduğunu ve sansürcü hükümetlerin bunu engelleyemeyeceklerini" savunuyorlar. Kendilerine "Hactivismo" adını veren hacker grubu, hazırladıkları yazılımın, hükümetlerin koydukları filtreleri delerek girilmesi yasaklanan sitelere girişe olanak vereceğini savunuyorlar.

Proje üzerinde yaklaşık 30 gönüllünün çalıştığı ve bunlar arasında bilgisayar programcılarının yanı sıra hukukçular, öğrenciler ve insan hakları savunucularının bulunduğu belirtildi.

"Hactivismo" grubunun üyelerinin ABD, Çin, Kanada, Avrupa ülkeleri, İsrail, Taiwan ve Güney Koreli oldukları kaydedildi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.