HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Hazar krizi büyüyor

29.07.2001 00:00:00
Türkmenistan, Azarbaycan ile İran arasında kriz çıkmasına neden olan Hazar'ın güneyindeki Araz-Alov-Şarkyataklarındaki araştırmaların yasadışı olduğunu belirterek Bakü'ye nota verdi.

Önceki gün verilen notada Azerbaycan'ın bu bölgedeki araştırmalarının "Hazar'ın statüsü belirlenmeden yapıldığı" belirtildi ve bu tür faaliyetlerin Hazar'a kıyıdaş diğer ülkelerin menfaatlerine aykırı olduğu kaydedildi.

Halen Azerbaycan'ın çalışmalarını sürdürdüğü Osman (Çırak) ve Hazar (Azeri) yataklarının da Türkmenistan'a ait olduğu ileri sürülen notada, Hazar'ın statüsü kesin olarak belirlenmedikçe tek taraflı bu tür faaliyetlere izin verilmemesi gerektiğine işaret edildi.

Azerbaycan'ın bu faaliyetlerden kaçınması gerektiği ifade edilen notada, "Aksi takdirde sorumluluk, uluslararası hukuk kurallarını bozan tarafta olacaktır" denildi. Azerbaycan ile İran arasındaki gerginlik, Hazar'ın güneyinde araştırma yapan Azeri 'Keofizik-3' ve 'Elif Hacıyev' gemilerinin İran donanması ve jetleri tarafından taciz edilmesi üzerine çıkmıştı. Bakü'nün Tahran'a verdiği notada, bu tür davranışların iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini zedeleyeceği belirtilmişti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.