HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Hükümeti kurma görevi Eroğlu'nun

29.05.2001 00:00:00
KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen parti yetkilileriyle yaptığı görüşmelerden sonra, yeni hükümeti kurma görevini, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Derviş Eroğlu'na verdi.

Başbakan Eroğlu, Cumhurbaşkanı Denktaş ile görüşmesinden sonra, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümeti kurma görevinin yeniden kendisine verildiğini ifade ederek, "Şimdi koalisyonu kurma çalışmalarına başlayacağız. Önce anamuhalefet partisi (DP) ile görüşeceğiz. Hükümeti kurma planı var mı, yok mu onu değerlendireceğiz. Bugüne kadar verilen intiba, Demokrat Parti'nin koalisyona girme niyetinde olduğu yönündedir. Oturup görüşeceğiz. Koalisyonu kurma gayreti içerisinde olacağız" dedi. Eroğlu, koalisyonun ne zaman kurulacağına ilişkin bir soru üzerine, bu sürecin görüşmelere bağlı olduğunu, kendi süresinin 15 gün olduğunu, bu süre içerisinde, Cumhurbaşkanı'na bakanlar kurulu listesini sunmak zorunda olduğunu kaydetti. Derviş Eroğlu, hükümet için alternatif olduğunu, üçlü bir koalisyon alternatifine gerek olmadığını belirtti.

Rumlar saldırgan olanı destekledi

Kıbrıs Rum kesiminde önceki gün yapılan milletvekilliği seçimine de değinen Eroğlu, komünist AKEL partisinin birinci ve Demokratik Seferberlik Partisi'nin ikinci olduğunu işaret ederek, AKEL'in "barışın Girne'den geçtiğini" söyleye söyleye birinci parti çıktığına dikkat çekti. Kamuoyunun bunu bilmesinde yarar olduğunu ve "Sol partiler barıştan yanadır" sözlerine itibar edilmemesi gereğinin ortaya çıktığını ifade eden Eroğlu, Nikos Sampson'un oğlunun da seçim kazandığını, onun da politikasını babasından miras aldığını belirtti.

DP'den yeşil ışık

Anamuhalefetteki Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Salih Coşar da, Cumhurbaşkanı Denktaş ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, hükümetin en kısa sürede kurulmasının en büyük dileği olduğunu belirterek, ekonomik sıkıntıdaki ülkenin daha fazla hükümetsiz bırakılmaması gerektiğini söyledi. Görüntünün, en büyük iki parti olan UBP ile DP koalisyon hükümetinden yana olduğuna işaret eden Coşar, DP olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.