HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

İKÖ kukla yönetimden memnun

16.10.2003 00:00:00
İslam Konferansı Örgütü'nün (İKÖ) 10. dönem toplantıları çerçevesinde bir araya gelen üye ülkelerin dışişleri bakanları, Irak konusunda bir tasarı üzerinde anlaşmaya vardı.

Dışişleri bakanlarının üzerinde önceki gün anlaşmaya vardığı ve bugün ülke liderlerine sunacakları tasarıda, İKÖ'nün Irak'ta kurulan geçici yönetimi memnuniyetle karşıladığı belirtilirken, bununla birlikte, BM'nin daha merkezi rol oynaması gerektiği vurgulanıyor.

Direniş hareketlerine 'terörist saldırı' etiketi

Türkiye'nin de aktif şekilde çalışmalarına katıldığı 11 maddelik tasarıya göre, Irak'ta yapılan terörist saldırılar kınanıyor.

Saddam Hüseyin rejimi döneminde komşu ülkeler İran ve Kuveyt'e yapılan saldırıların da kınandığı tasarıda, eski rejimin son 30 yıldır bölgede istikrarsızlığa yol açtığı belirtiliyor.

Tasarıda ayrıca Irak'ın egemenliğini bir an önce kazanmasının önemine işaret edilerek, Irak'ta uluslararası alanda tanınan bir hükümetin seçilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Çalınan tarihi eserler iade edilmeli

ABD işgali sırasında ülkeden çıkartılan tarihi eserlerin iade edilmesi gereğine dikkat çekilen tasarıda, BM Güvenlik Konseyi'nden çıkacak yeni kararın Irak halkının geleceğini güvence altına alması çağrısında bulunuluyor. Tasarıda hiçbir ülkenin eski rejimin üyelerine sığınma sağlamaması gerektiği de belirtilerek, Irak'ın doğal kaynaklarının yine Irak halkı tarafından kullanılması gerektiği ifade ediliyor. Tasarının 4. maddesinde, her ülkenin Iraklıların her türlü ihtiyacını karşılaması için destek olmasının önemine işaret ediliyor. Tasarı çalışmalarına katılan bazı ülkelerin bu maddede sadece insani ihtiyaçlardan bahsetmek istemesi üzerine, Türk heyetinin girişimiyle bu ifade "her türlü ihtiyaç" olarak değiştirildi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.