HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Irak-Suriye yakınlaşması

11.07.2001 00:00:00
Irak, Suriye sınırında serbest ticaretbölgesi açtı. Irak resmi Haber Ajansı INA'nın bildirdiğine göre, serbest ticaretbölgesi Bağdat'ın 400 kilometre kuzeybatısındaki Qa'im şehrinde, Türkiye, Ürdün ve Arap Körfezi'ne uzanan yolların kavşağında yer alıyor. Irak Gümrükler İdaresi Genel Direktörü Hamid Şükür Mahmud, Qa'im'deki serbest ticaret bölgesinin Arap ülkeleri arasında sermaye ve mal hareketlerininin serbestleştirilmesinde yeni bir adım olduğunu söyledi. Mahmud, serbest ticaret bölgesinin açılmasıyla, ekonomik entegrasyon ve akabinde Arap ekonomik birliğine erişilmesinin hedeflendiğini belirtti. Hamid Şükür Mahmud, serbest bölge açılmasıyla Irak ve Suriye arasındaki ticareti artıracağını ve döviz geliri sağlayıcı kaynaklar yaratacağını kaydetti.

Irak sınırlarına hareket katacak

Iraklı yetkili Mahmud, ülkenin farklı yerlerindeki dış ticaret hatlarının kesişme noktalarında başka serbest ticaret bölgeleri açmayı planladıklarını söyledi. Irak, Ocak ayında Suriye ile serbest ticaret bölgesi anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşmanın Irak ile Suriye arasındaki ticaret hacmini ikiye katlayıp yılda 1 milyar dolara çıkarması bekleniyor.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.