HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Irak'tan ikinci uyarı

19.06.2001 00:00:00
El-Duri, Amerikan NBC televizyonuna verdiği demeçte, Irak'a askeri malzemelerin ulaşmasını kısıtlayarak, diğer malların üzerindeki ambargoyu kaldıran ABD ve İngiltere destekli BM tasarısının kabul edilmesi halinde, bunun önemli sonuçları olacağını söyledi.

Şubat ayından beri BM'de görev yapan El-Duri, "eğer tasarının uygulanmasında diğerlerine katılırlarsa, Türkiye ve Ürdün ile petrol alışverişini keseceğiz. Tasarının uygulanması halinde, komşularımızla bütün ilişkilerimizi keseceğiz" dedi. Tasarı ile Bağdat'a nakit para akışının engellenmesi de amaçlanıyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin, 3 Temmuz'a kadar, tasarıyı karara bağlaması bekleniyor. Irak, BM'nin, "gıda için petrol" programını bir ay daha uzatmasının ardından, günde 2.2 milyon varil olan petrol ihracını Haziran başında durdurmuştu.

ABD karşılık vermeli

Muhammed El-Duri, "bu duruma itirazımız süreceği için ABD'nin askeri karşılık vermesini bekliyoruz. Zaten çiçek bekleyecek halimiz yok. Irak ordusunu da buna hazırlıyoruz. Uçuşa yasak bölgede düşürülecek her Amerikan uçağı için askerlerimize ödül vaat edildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.