HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

İsrail Filistin'e saldırmaya hazırlanıyor

22.07.2001 00:00:00
Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), İsrail'in, Filistin kontrolündeki bölgeye girmeye hazırlandığını bildirdi. Amerikan basınına isim vermeden konuşan CIA kaynakları, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un bu konuda kararlı olduğunu, ancak hareketin ne zaman olacağının bilinmediğini belirtti.

İstihbarat kaynakları, İsrail'in, Cenova'daki G-8 zirvesinin Pazar günü bitmesine kadar bekleyeceği öngörüsünde bulundu. Bu kaynaklara göre, hazırlığın farkında olan Filistin lideri Yaser Arafat, Filistinli liderleri Suriye'ye yerleştirmek üzere, bu ülkeyle görüşmelere başladı.

Halen bölgede aktif olarak çalışan eski bir CIA yetkilisi, İsrail'in, bir sonraki bombalı intihar saldırısı dalgasıyla birlikte, Filistin'e girerek bu bölgeyi yok edeceği, Arafat'ı ise sürgün durumuna düşüreceğini savundu.

İsrail ise bu hafta içindeki askeri birlik hareketliliğinin, savunma pozisyonunu güçlendirmeyi amaçladığını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise hassas istihbarat konularını içeren operasyonlarla ilgili yorum yapmadılar. Ancak bir yetkili, Şaron'un Filistin'e saldıracak kadar ileri gitmeyeceği yorumunda bulundu.

Washington'daki gözlemciler, Amerikan yönetimi yetkililerinin hemen her gün Şaron ile konuşarak, sabır telkininde bulunduğunu da belirtiyorlar.

Washington Institute adlı düşünce kuruluşunun Ortadoğu uzmanlarından David Schenker de yaptığı değerlendirmede, "eğer Arafat ile ateşkes işlemiyorsa, o zaman bir misilleme olabilir" dedi.

Amerikan yönetimi, İsrail'in Filistin'e saldırması halinde, Irak ve Suriye'yi de içine alacak şekilde bir Ortadoğu savaşının patlak vermesinden endişe ediyor.

İsrail'in "iş kazası"

İsrail ordusu, Batı Şeria'nın El Halil kentinde Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın liderliğindeki El Fetih örgütüne ait bir binadaki patlamanın bir "iş kazası" olduğunu öne sürdü.

El Halil'de önceki akşam saatlerinde meydana gelen patlamada El Fetih'e ait büro havaya uçmuştu. Filistinli güvenlik yetkilileri, patlamanın İsrail'in suikast için iki füze fırlatması sonucu meydana geldiğini iddia etmişlerdi.

İddiaları yalanlayan İsrail askeri kaynakları, bunun bir "iş kazası" olduğunda ısrar ederken, bazı kaynaklar, İsrail askeri yetkililerinin "iş kazası" deyimini, bomba yapılırken bombanın erken patladığı durumlarda kullandığını öne sürüyorlar.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.