HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

İsrail savaşa hazırlanıyor

19.07.2001 00:00:00
İsrail ordusu son zamanlarda düzenlediği saldırıların ardından Batı Şeria'daki birliklerini takviye etmeye başladı

İsrail ordusunun, önceki gün Beytüllahim'e düzenlediği roketli saldırının ardından, Batı Şeria'daki askeri birliklerini takviye etmeye başladı.

İsrail askeri radyosundaki haberde, ordunun Batı Şeria'da ve Beytüllahim çevresindeki çeşitli noktalarda birliklerini piyade ve tank desteğiyle takviye ettiği belirtildi.

Haberde, birliklerin takviyesinin, Hamas örgütü üyelerinin öldüğü saldırının ardından Filistinlilerin olası saldırılarına karşı kararlaştırıldığı belirtilirken, Filistinli görgü tanıkları, piyade ve tankların yanı sıra buldozerlerin de bölgeye nakledildiğini söylediler. İsrail bölgeye tank ve buldozerler göndermesi İsrail ordusunun savunma değil saldırı amacıyla bölgeye kuvvet yığdığı yorumlarına neden oldu.

İsrail saldırıya hazırlanıyor

Bu arada Filistin lideri Yaser Arafat'ın yardımcısı Ahmet Abdürrahman, İsrail'in, Filistin Özerk Yönetimi'ne saldırı hazırlığında olduğunu söyledi.

Abdürrahman, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria'da kuvvetlerini takviye etmesinin, Filistin yönetimine saldırıya hazırlandığının kanıtı olduğunu ileri sürerek, İsrail'in kuvvetlerini takviye etmesinden büyük kaygı duyduklarını belirtti.

İsrail ordusunda görülen bu hareketliliğin İsrail'in geçen ay ABD'nin öncülüğünde imzalanan ateşkes anlaşmasına uymadığı anlamına geldiğini kaydeden Abdürrahman, "Bu kadar büyük miktarda asker, tank ve ağır silahların, Filistin Özerk Yönetimi ve Filistin ulusal varlığına saldırıda bulunmaktan başka bir amacı olamaz" dedi. Abdürrahman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İsrail'in kuvvetlerini tanklar ve askerlerle takviye etmesi bölgedeki kritik durumu patlama noktasına getiriyor ve uluslararası topluma, işaretleri giderek güçlenen bu saldırganlığı durdurma sorumluluğunu yüklüyor."

İran'dan İsrail'e yalanlama

İran, Lübnan'daki Hizbullah örgütüne

silah gönderdiği iddialarını reddetti

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, İsrail tarafındın ileri sürülen "İran'ın Hizbullah'a silah gönderdiği ve silah programını geliştirdiği" iddialarını "temelsiz" olarak niteledi.

Tehran Times'ın haberine göre, Asefi yaptığı açıklamada, "İsrail'in bu iddialarının, dünya kamuoyunun dikkatini Filistin'de savunmasız Filistinlileri öldürmesi, Filistinlilerin evlerini yıkması ve Filistinli liderlere düzenlediği suikastlerden başka yöne çekmeyi amaçladığını" söyledi.

İsrail'de yayınlanan Ha'aretz gazetesi, İsrail istihbarat kaynaklarına dayanarak yayınladığı haberde, İran'ın Güney Lübnan'a 8 bin katyuşa roketi gönderdiğini ileri sürmüştü.

Gazete, İran'ın ayrıca son günlerde Suriye üzerinden havayolu ile Hizbullaha yüzlerce ton silah ve cephane gönderdiğini de iddia etmişti.

Arap ülkeleri bakanları toplandı

İsrail ile Filistin arasında artan gerilim üzerine yapılan Arap dışişleri bakanları olağanüstü toplantısı başladı.

Kahire'deki Arap Birliği merkezinde yapılan toplantıda, İsrail'in Filistinlilere yönelik son eylemleri ve şiddetin sona erdirilmesinin yolları tartışılıyor.

Ürdün Dışişleri Bakanı Abdullah El Hatib'in başkanlık ettiği toplantıya, Filistin lideri Yaser Arafat'ta katıldı. Arap ülkeleri toplantısında İsrail'e karşı alınacak tavır gündeme geldi.

İsrail özellikle Ariel Şaron'un Başbakan olmasının ardından Ortadoğu'da saldırgan bir politika izliyor. İsrail ordusu hergün Filistin topraklarına saldırılar düzenliyor, Lübnan'ı ve Suriye'yi tehdit ediyor. İsrail'in son olarak Batı Şeria'ya asker yığması savaş hazırlığı olarak yorumlandı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.