HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Karadenizde sel önlemleri

29.05.2001 00:00:00
Valilik bünyesinde oluşturulan bir komisyonun hazırladığı önlemler raporunda, dere yatakları içinde yer alan ağaç, anız ve fidanların muhtemel taşkın anında setler oluşturarak daha büyük boyutlu felaketlere neden olacağına dikkat çekildi. Raporda, acil önlem olarak, derenin akış istikametinde oluşan setlerin iş makinaları ile boşaltılması, ağaçların kesilerek temizlenmesi istendi.Raporda ayrıca, "Dere yataklarına ve kenarlarına dökülen moloz, inşaat artıkları ve çöplerin bir an önce temizlenerek buralara dökülmeleri önlenmelidir" denildi.

Raporun ikinci bölümünü oluşturan "Uzun vadede alınması gereken önlemler"de, dere yataklarının korunması için yapılması gereken taşkın önleme tesislerinin önemi vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Aksu ve Batlama havzasında bulunan yerleşim yeri ve arazilerinin korunmasıyla ilgili, DSİ 22. Bölge Müdürlüğü'nce gerekli etüt çalışmaları yapılmış ancak yapılan çalışmalar bu safhada kalmıştır. DSİ'ce, Aksu ve Batlama vadisinde kısım kısım yapılan etüt çalışmalarının birleştirilerek taşkın koruma kapsamında büyük bir proje olarak yeniden ele alınıp yatırım programına acilen alınması gerekir. Bunun için ilgili komisyonumuzca hazırlanan rapordan bir suret gönderilmesi ve gerekli alt yapı çalışmalarına bir an önce başlanması istenmelidir."

Vadilerdeki tehlikeli yapılaşma

Raporun "Yerleşim yerleri ve tarım arazileriyle ilgili alınması gereken tedbirler ve öneriler" başlıklı son bölümünde ise şu görüşlere yer verildi:

"Komisyonumuzca tespit edilen meskenlerde sürekli ikamet tehlike arz etmektedir. Can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Dere vadilerinde oluşan yapılaşmaların sıkı şekilde denetlenmesi ve kaçak inşaatlara izin verilmemesi gerekmektedir."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.