HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Karne çocuğunuzdan daha mı değerli?

13.06.2001 00:00:00
Doç. Dr. Ada, karne başarısını etkileyen birçok nedenin bulunduğunu ifade ederek, öğrencinin derslerine çalışmaması, derslerine iyi motive olamaması ve derslerin öğrencinin ilgisinin çekmemesinin, öğrenciden kaynaklanan başarısızlıknedenleri arasında sayılabileceğini söyledi.

Başarısızlığın diğer nedeninin ise eğitim programından kaynaklandığını dile getiren Doç. Dr. Ada, programın, öğrencinin kapasitesinin üzerinde veya altında olmasının da başarıyı olumsuz yönde etkileyebileceğini belirtti.

Tek sorumlu öğrenci mi?

Tüm bunların sonucunda karnedeki not durumuna göre öğrencinin "başarılı veya başarısız" olarak adlandırıldığını hatırlatan Doç. Dr. Ada, şunları kaydetti:

"Eğitim sistemimizde başarısızlığın tek nedeni olarak öğrenci gösteriliyor. Hiç kimse, kendisini sorgulama ihtiyacı duymuyor. Halbuki, başarısızlıkta eğitim sistemi, programları ya da anne-babanınolumsuz etkisi olabilir. Bizde sadece öğrenciye yükleniliyor ve 'başarısızsın, bunun hesabını ver' deniliyor. Böyle olunca da başarısız olarak adlandırılan öğrenciyi cezalandırmaktan başka, kimsenin aklına bir şey gelmiyor. Unutmayın, karne çocuğunuzdan değerli değil."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.