HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Kıvrıokğlu: Avrupa Ordusu zayıf

03.07.2001 00:00:00
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin daima bölgesel ve dünya barışına katkı sağlayıcı bir politika izlediğini bildirdi.

İzmir Valisi Alaattin Yüksel'in makamında, gazetecilerin çeşitli sorularını cevaplandıran Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin barışa inanmış bir ülke olduğunu, gerek bölgesel, gerekse dünya barışına daima katkı sağlayıcı bir politika izlediğini belirtti. Türkiye'nin Kore, Somali, Bosna, Arnavutluk ve Kosova'da barışı sağladığını hatırlatan Kıvrıkoğlu, şöyle konuştu:

"Irak-Kuveyt sınırı, El Halil, Gürcistan, Doğu Timor'da da Türkiye'nin müşahidi veya gözlemcisi bulunmaktadır. Türkiye, barışa katkısını tüm dünyaya göstermiştir. Tüm dünya, bunu gözleriyle görmektedir. Başka türlü düşünenler olabilir ama Türkiye bunu devam ettirme azmindedir.

Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği konusunu, 4 Eylül 1999 tarihli gazetelere bakıldığında gündeme getirdiğimiz ve dikkat çektiğimiz görülecektir. O günden beri Türkiye olarak, TSK olarak bunun mücadelesini veriyoruz. Türkiye, pekçok Avrupa ülkesinden daha fazla Avrupa'yı hak etmiştir. Osmanlı'dan bu yana 650 yıldır Avrupa'nın yeni şekil almasına büyük katkılar sağlamıştır. Türkiye, 1952 yılından beri NATO'nun üyesidir. Avrupa'nın güvenliği ve savunmasına birçok ülkeden daha fazla katkı koymuştur. Açıkça söyleyenler olmasa bile, vicdanlarıyla baş başa kaldıkları zaman Türkiye'nin bu davranışlarını takdir edeceklerine inanıyorum."

Kıvrıkoğlu, Türkiye'nin çıkarları, güvenliği neyi gerektiriyorsa gerekli mücadeleyi yapacak anlayışın bulunduğunu kaydederek "Bundan da çekinmeyeceğiz" dedi.

AGSK toplantısına neden katılmadı?

Kıvrıkoğlu, bir gazetecinin "Neden Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği toplantısına katılmadınız?" sorusuna da şu cevabı verdi:

"Bu resmi bir toplantı değildi. Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği diye adlandırılan topluluk içinde 19 NATO ülkesi var. Senede 3 kez Mayıs, Eylül, Kasım aylarında genelkurmay başkanları katılır. Onun dışında, toplantılar, üye ülkelerin korgeneralleri seviyesinde askeri delegasyon ile haftada 2 kez toplanır. NATO'ya üye ülkeler ile Avrupa Birliği'ne üye askeri ve sivil kurumların tanışma toplantısıydı. Burada görüş alışverişinde bulunuldu. Bize de resmi bir davet gelmedi. Orada zaten bizi temsil eden bir korgeneral var."

Avrupa Ordusu zayıf

Kıvrıkoğlu, bir gazetecinin "İngiliz ve Fransız generaller, Avrupa Ordusu'nu kağıttan kaplan olarak gördüğünü açıklamış, bu konudane düşünüyorsunuz?" sorusuna, " Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği veya politikası denilen kuvvet, 60 bin kişiden oluşan, büyük savaş ve muhabere yapacak bir güç değildir. NATO ile mukayese edilecek bir güç de değildir" diye konuştu. Bu gücün, ülkelerde kriz ve etnik çatışmalara müdahale edecek bir güç olduğunu vurgulayan Kıvrıkoğlu, kolektif savunma konusunun, NATO'nun konusu olduğunu anlattı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.