HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Köye dönüşler hızlandı

03.08.2001 00:00:00
Van'ın Çatak ve Gürpınar ilçelerine bağlı 2 köy daha iskana açıldı. Dönüş yapılan 5 köyün ilköğretim okulunun onarımı ihale edildi

Van Valisi Durmuş Koç, Van'ın Çatak ve Gürpınar ilçelerine bağlı 2 köyün daha iskana açıldığını ve buralara dönen köylülere 600 koyun dağıtılacağını bildirdi. Vali Durmuş Koç, "Yokoldu denilen bölge hayvancılığı eski canlılığına kavuşmaya başladı" dedi.

Van Valisi Durmuş Koç, geçmiş yıllarda ençok terör olaylarının yaşandığı Çatak'ın Sırmalı ve Gürpınar'ın Beşbudak köylerinin de iskana açıldığını söyledi.

Vali Koç, güvenlik güçlerinin başarılı ve özverili çalışması ve vatandaşın desteği ile bölgede huzur ve güven ortamının sağlandığını belirterek şöyle konuştu:

"Köylere geri dönüş için yoğun taleple karşı karşıyayız. Geri dönüşler için önümüzde herhangi bir engel kalmadı. Tüm yayla ve meralarımızı serbest bıraktık. Haziran ayında geri dönüşlerin başladığı Beşbudak köyünün yollarını onardık, yeni menfezler yapıldı ve içmesuyu kullanılır hale geldi. Gürpınar ile Beşbudak arasındaki 85 kilometrelik yolu da 50 kilometreye düşürüyoruz. Bu konudaki çalışmalar da devam ediyor. Çatak'ın Sırmalı köyüne de geri dönüşler tamamlandı. Buranın da altyapı çalışmaları bitirildi. Sırmalı ve Dokuzdam köylerine geri dönüş yapan ailelere 600 adet koyun dağıtacağız. Bunlar ilk bir yıl ödemesiz, 5 yıl içinde taksitler halinde geri alınacak. Öncelikle hiç hayvanı olmayan ailelere 15'er adet koyun verilecek diğerleri ise kura ile belirlenecek."

Hayvancılık canlandı

Vali Durmuş Koç, bölgede, "yokoldu" denilen hayvancılığın eski canlılığına kavuştuğunu da kaydederek şunları söyledi:

"Kaymakamlıklar ile bizim dağıttığımız hayvanların yanı sıra vatandaşların kendi hayvanlarıyla birlikte sayı büyük rakamlara ulaştı. Sadece Konalga'da son bir yıl içinde hayvan sayısı yaklaşık 30bine ulaştı. Diğer köylerimizi de hesapladığımız zaman hayvancılığın bitmediğini ve giderek eski canlılığına kavuştuğunu görüyoruz. Bu da bölge insanının istihdamı yönünde olumlu bir gelişmedir."

Okul onarımları sürüyor

Köylerine dönüş yapan ailelerin çocuklarının eğitimine de büyük önem verdiklerini anlatan Vali Koç, "Yaklaşık 5-6 yıl boş kalan, doğave insan tahribi sonucu kullanılmaz hale gelen Sırmalı, Beşbudak, Dalbastı, Beğendik ve Dokuzdam köylerindeki ilköğretim okullarının onarımını ihale ettik. Okulların onarımı bu yıl bitecek ve eğitime açılacaktır. Kısa sürede de öğretmen ataması yapacağız. Geri dönüş yapan köylerde okula gitmeyen öğrenci kalmayacaktır" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.