HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Makedonya'da ateskes bitti

26.07.2001 00:00:00
Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen (Tetova) bölgesinde, önceki gün Arnavut milislerle hükümet güçleri arasında çatışmalar çıkmasının ardından dün bölgede durum sakindi.

60 bin kişilik nüfusa sahip Kalkendelen'de önceki gece zaman zaman karşılıklı ateş açıldığı, dün sabah ise herhangi bir çatışma çıkmadığı, sokakların boş olduğu belirtiliyor. Bu arada, hastane kaynakları, önceki günkü çatışmalarda 7 kişinin yaralandığını duyurdu. Yaralılar arasında 3 Makedon polisinin bulunduğunu, diğer yaralıların Arnavut ve Makedon siviller olduğunu kaydeden kaynaklara göre, yaralılardan birinin durumu ağır.

Halk, Makedon ordusunun hedefi

Öte yandan Arnavut milisler, ordu birliklerinin kendilerine karşı büyük bir saldırı başlatması halinde Arnavutların çoğunlukta olduğu Kalkandelen kentini ele geçirmeye hazır olduklarını bildirdi.

Ulusal Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanlarından Leka, önceki günkü çatışmadan sonra kentin kuzeydoğu eteklerine çekilen adamlarının kente tekrar girmeye hazır olduğunu söyledi. UÇK 112. Tugay Komutanı Leka, "Bir stratejimiz var. Kalkandelen'deki halkı korumak için kentin tamamına girmemiz gerekiyorsa bunu yaparız" dedi. Bunun bölgesel bir savaş olmadığını belirten Leka, "Biz sadece kendimizi ve halkımızı Makedonlardan korumaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Makedonya'da 5 Temmuz'da Batı'nın desteğiyle ateşkese varılmasına rağmen, önceki gün Kalkandelen'de çatışmalar yeniden başlamıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.