HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 11 MAYIS 2021, SALI

Mersin Limanı'nın satışı mahkemeden döndü

18.09.2005 00:00:00
Türkiye'nin en büyük limanı olan Mersin'in 755 milyon dolara PSA-Akfen'e satışına dün Rekabet Kurulu'ndan onay, İdare Mahkemesi'nden ise yürütmeyi durdurma kararı çıktı

Mersin Limanı ihalesini 755 milyon dolarlık teklifi ile Singapurlu PSA Grubu ile birlikte alan Akfen, dün özelleştirme sürecinde bir iyi bir de kötü haber aldı.Rekabet Kurulu, önceki gün yaptığı toplantıda, Özelleştirme İdaresi'nin, TCDD'ye ait Mersin Limanı'nın 36 yıl süreyle isletme hakkının verilmesiyle ilgili başvurusunu, Rekabet Yasası'na göre değerlendirdi ve özelleştirmeye izin verdi. Kurul, konuya ilişkin izni ise Özelleştirme idaresi Başkanlığı'na gönderdi.Akfen'e kötü haber ise Mersin idare Mahkemesi'nden geldi. Liman-İş Sendikası Genel Merkezi'nin, 'Mersin Limam'nın özelleştirilme ihalesinin iptali' istemiyle Mersin idare Mahkemesi'ne açtığıdavada, "yürütmeyi durdurma" kararı verildi.Limanda işci eylemi sürüyorLiman-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Recep Özbey, İdare Mahkemesi'nin, usul açısından yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirterek, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Liman-İş Sendikası Genel Merkezi'ne resmi tebligat için işlemlerin yapıldığını kaydetti. Resmi tebligat yapılıncaya kadar 66'ıncı gününe giren 'İşyerini terk etmeme' eylemini sürdüreceklerini ifade eden Özbey, "Genel merkezle görüşmeler sonucu eylemin devam edip etmeyeceğine karar vereceğiz. Tebligatın ardından taraflar 7 gün içinde itiraz edebilir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz" diye konuştu.Şimdi ne olacak?* Karara 7 gün içinde Akfen-PSA Grubu'nun itirazetme hakkı var.* Yapılacak itirazı, bölge idare mahkemesi (Muhtemelen Adana idari Mahkemesi) görüşecek.* Bölge idare mahkemesinden de aynı karar çıkarsaözelleştirme süreci duracak.* Bölge idare mahkemesi iptal kararını kaldırırsa.Rekabet Kurulu'ndan da onay geldiği için, ÖYK Akfen ile devir sözleşmesi imzalayabilecek.İptalin nedeni, limanın tek parti halinde satılmasıİhaleyi Rekabet Kurulu onaylarken, mahkemenin iptal kararının ardında 'rekabet' ile ilgili kaygılar yatması dikkat çekti. Mersin Baro Başkanı İsa Gök, Mersin Limam'nın özelleştirilmesi uygulamasında, 'tek parti halinde ihale edilmesinin kamu menfaatlerine aykırı' olduğu gerekçesiyle usulen yürütmeyi durdurma kararı alındığını söyledi. Gök, "Kararda, limanın tek parti halinde ihaleye çıkarılmasının kamu menfaatine aykırı bulunduğu belirtiliyor. Limanın parçalar halinde satılmasının rekabet ortamı yaratacağı, dolayısıyla kamu menfaatinin uygulanacağı öneriliyor" dedi.

 Vatan


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.