HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

MGK rahatlattı

31.05.2001 00:00:00
Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) önceki günkü toplantısında aldığı ve kamuoyuna açıkladığı Kıbrıs ile ilgili kararın, Kıbrıs Türkü'nün Kıbrıs'taki varlığının, şartlar ne olursa olsun Türkiye'nin teminatı altında olduğunu dünyaya duyurduğunu bildirdi.

Dernekten yapılan yazılı açıklamada, MGK'nın kararının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin resmi görüşlerini yansıttığına ve Rum-Yunan yayılmacı emellerine kesin bir tavır koyduğuna işaret edilerek, şöyle denildi:

"Açıklamanın, güvenle yarınlara bakmamızın ve bu topraklara saldığımız köklerin daha da derinlere ulaşması için, Kıbrıs Türkü olarak üzerimize düşen görevlere dört elle sarılmamız gereğinin bir işareti olarak algılanacağına inanıyoruz."

Derneğin açıklamasında, "Rum kesiminde yapılan milletvekilliği seçiminde (Hedef Girne) diyen partilerin ve özellikle bu görüşü en hararetli bir şekilde savunan ve KKTC'deki bazı siyasiler tarafından (Türk dostu) olarak takdim edilen komünist AKEL partisinin başarısının, tüm Rum siyasi partilerin, Kıbrıs Türkleri'ne azınlık haklarından başka bir hak verilmeyeceği noktasında birleştiğini gösterdiği" belirtildi.

Açıklamada, KKTC'deki tüm siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin yeniden bir durum değerlendirmesi yaparak ulusal dava etrafında kenetlenmeleri istendi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.