HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Moskova tedirgin

16.07.2001 00:00:00
Rusya, ABD'nin Pasifik Okyanusu'nda yaptığı füze savunma denemesini kınayarak, bu denemenin 1972 tarihli Anti Balistik Füze Anlaşması (ABM) ve silahsızlanmaya ilişkin uluslararası düzeni tehdit ettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Itar-Tass tarafından duyurulan açıklamasında, bu sabaha karşı yapılan denemenin, nükleer silahsızlanma, nükleer silahların yayılmasını önleme ve ABM anlaşmasını tehdit eden yeni bir adım olduğunu kaydetti. Sözcü, "Rusya'nın, ABM anlaşmasını sürdürme ve güçlendirmenin hayati önemde olduğuna ilişkin tavrını koruduğunu ve bu köşetaşı niteliğindeki anlaşmadaki yükümlülüklerine tamamen uygun olarak bütün sorunları görüşmeye de hazır olduğunu" kaydetti. ABD bu sabah, füze kalkanı projesi açısından büyük önem taşıyan 4'üncü füze savunma denemesinin başarıyla sonuçlandığını açıklamıştı. ABD'nin Pasifik Okyanusu kıyısındaki California eyaletinde bulunanVandenberg üssünden, okyanusa doğru fırlatılan Minuteman-2 tipi denemefüzesi, 7 bin kilometre batıdaki Marshall adalarından atılan bir başkafüze tarafından havada vurulmuştu. Son iki yılda füze kalkanı projesine hazırlık çerçevesinde daha önceden yapılan üç denemenin ikisi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Washington, ABD, Rusya, Çin ve bazı Avrupalı müttefiklerinin ABM'ye aykırı olduğu ve yeni bir silahlanma yarışını başlatabileceği gerekçesiyle karşı çıktığı füze kalkanı projesini, İran, Irak ve KuzeyKore gibi ülkelerden gelebilecek balistik füze tehdidine karşı kullanmak istediğini kaydediyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.