HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Mukaddes pabuçlar sergilenmeyi bekliyor

18.06.2001 00:00:00
Resulullah Efendimizin yüzyıllardır özenle saklanan papuçları "Nalın-ı Saadetler", Topkapı Sarayı Müzesi Mukaddes Emanetler Bölümü'nde sergilenmeyi bekliyor.

Mukaddes Emanetler Bölümü Sorumlusu Hilmi Aydın, Efendimiz daha hayattayken etrafındakilerin onun yaptığını yapmaya çalıştığını ve ondan hatıra saklamaya başladığını hatırlatarak, ölümünden sonra ise kutsal sayılan eşyasına sahip olmanın çok daha önemli olduğunu kaydetti.

Hazreti Muhammed'in (sav) hırkasının kutsal eşya arasında en fazla itibar göreni olduğunu hatırlatan Aydın, halifeliğin 1517'de Osmanlı Devleti'ne geçmesinden itibaren ise İstanbul'un, hırka gibi kutsal eşyaların hediye ya da başka yollarla geldiği bir yer olduğunu anlattı.

Aydın, Efendimiz'in "potin" ve "pabuç" türü iki tip ayakkabı giydiğini ifade ederek, pabuç türünün "nalın" olarak anıldığını söyledi.

Peygamberimiz'in "Nalın" adı verilen pabuçlarının modelinin sandal olarak adlandırılan tipte olduğunu kaydeden Aydın, bunların altının tek ya da çift köseleden yapıldığını, ayağın üstüne gelecek şekilde tek ya da çift katlı deriden imal edilmiş "şirak" adı verilen tasma bulunduğunu ifade etti.

Aydın, bu nalınlarda ayrıca biri baş parmakla yanındaki parmak, diğeri de orta parmakla onun yanındaki parmak arasından geçen iki tanede bağın bulunmasının önemli bir özellik olduğuna dikkat çekerek, "Tarihi kaynaklardan ve hadis-i şeriflerden yola çıkarak, Topkapı Sarayı Mukaddes Emanetler Bölümü'nde bulunan ve tariflerle örtüşen 4 adet pabuç ve mes var" dedi.

ASIL AMAÇ KORUMAK

Uzun yıllardır Mukaddes Emanetler Bölümü'nden büyük bir itinayla korunan ve saklanan 3 adet "Nalın-ı Saadet" ile 1 adet mes'in, sergilenebilmesi için konservasyon adı verilen bakım ve temizlik işleminden geçmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, bu konuda da gerekli girişimlerin yapıldığını söyledi.

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Filiz Çağman da, bu kutsal emanetlerinkonservasyondan geçmesinin ardından belli periyotlarla sergilenebileceğini belirterek, bunların sergilemekten çok korunmasının amaç olduğunu söyledi. Topkapı Sarayı'na ne zaman geldikleri bilinmeyen "Nalın-ı Saadetler"den 3'ü ve bir adet mes, gümüş işlemeli ve üzerinde Kelime-i Tevhid yazılı yedi adet yeşil renkli bohçaya sarılı bir şekilde saklanıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.