HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

O'Neill, 'Ödevinizi yapın'

29.06.2001 00:00:00
ABD Hazine Bakanı Paul O'Neill, Türkiye'nin ekonomik programının başarısının, Türk hükümetinin yükümlülüklerini yerine getirmesine bağlı olduğunu söyledi.

O'Neill, Başkan George Bush yönetiminin, Uluslararası Para Fonu IMF ve Dünya Bankası'nda gerçekleştirilmesini istediği reformları anlatırken, Türkiye'deki ekonomik sıkıntılara da değindi.

Hazine Bakanı O'Neill, Türkiye'nin ekonomik programına ilişkin olarak, "İleriye baktığımızda, Türkiye'nin başarısı, hükümetin yükümlülüklerini yerine getirmesine bağlı olacak" dedi.

Bush yönetiminin göreve gelmesinden kısa süre sonra Türkiye'deki kriz durumunu "miras olarak aldığını" ifade eden O'Neill, şöyle konuştu: "Türkiye'nin durumuyla uğraşırken, birkaç ilkeyi vurguladık. Birincisi, Türkiye'ye ek ikili finans yardımı sağlamadık. Bunun yerine, finansal istikrarsızlık veya kriz koşullarında IMF'nin uygun araç olarak seçilmesine karar verdik. İkincisi, siyasi liderlerden kesin bir söz alarak, ülkenin önceden atması gereken adımların önemini vurguladık. Siyasi liderlerin, doğrudan, kayıtlara geçen ve açık ifadeleriyle, yapılacak değişikliklerin sahipliğini üstlenmelerinin, yardımın ön koşulu olması gerektiğini düşündük. Türk hükümeti de bunu kabul etti. İleriye bakacak olursak, Türkiye'nin başarısı, hükümetin, yükümlülüklerini yerine getirmesine bağlı olacak."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.