HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Ortadoğu'nun değişmeyen manzarası

09.09.2001 00:00:00
İsrailli 62 üniversite öğrencisi, Başbakan Ariel Şaron'a yazdıkları mektupta askerlik yaparak, İsaril'in Filistin topraklarında uyguladığı ırkçı politikaya destek olmayacaklarını açıkladılar. Filistin halkına karşı uygulanan politikayı "terörist faaliyet" olarak niteleyen gençler, bu faaliyetlere katılmak niyetinde olmadıklarını belirttiler.

Kendi halkı tarafından "terörist" olarak ilan edilen İsrail ise, kendini uluslararası platformda haklı çıkarma ustalığına sahip. G. Afrika'nın Durban kentinde yaptıkları Irkçılık Konferansı'nda, siyonizmin ırkçılıkla bir tutulduğunu iddia eden İsrail ve ABD konferanstan çekildi. Bunun üzerine konferans bildirgesinin tekrar düzenlendiği bildirildi.

"Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" misali İsrail Ortadoğu'da sürdürdüğü saldırgan politikayı örtbas etme, haklı çıkarma çabasındadır. Yukarıda misalini verdiğimiz gibi kendi gençleri tarafından "terörist" olarak nitelenen İsrail, yıllardır devam eden baskı ve zulüm yüzünden öfke ile dolu olan Filistin halkını dünya kamuoyunda "terörist" olarak lanse etmeye çalışmaktadır. Öte yandan

G. Afrika'daki "Irkçılık Konferansı"nı terkeden İsrail'i, ABD'nin takip etmesi de şaşırtıcı bir gelişme değildir.

Her zaman ve her zeminde İsrail'i kayıtsız şartsız destekleyen ABD, yine kendinden beklenileni yapmıştır.

Karşılıklı suçlamaların devam ettiği, hergün bir füze saldırısının yaşandığı ve insanların öldürüldüğü Filistin'den bir gazete haberiyle sözlerimize son veriyoruz:

"İsrail, Batı Şeria'nın Tulkarim kentinde helikopterlerle füze saldırısı düzenledi. Tulkarim'de atılan füzelerle 2 Filistinli öldürüldü"

(Yeni Mesaj, 7.9.2001)
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.