HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Osmanlı konakları koruma altında

06.08.2001 00:00:00
Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait birçok eserin birarada bulunduğu şehirlerden olan Kayseri'de, bir süre önce Erciyes Üniversitesi tarafından başlatılan tarihi konakların kurtarılması çalışmasına, Kültür Bakanlığı da katıldı.

Kiçikapu semtindeki Lalapaşa Mahallesi'nde birbiri ile yan yana bulunan Akşehirli ve Taşçıoğlu konaklarını restore ettirmeyi kararlaştıran Kültür Bakanlığı, ilk olarak Akşehirli konağında restorasyon çalışmalarını başlattı.

İl Kültür Müdürü Şükrü Efe, geç Osmanlı dönemine ait olan ve kentin en işlek merkezlerinden birinde bulunan iki konağın, restorasyon çalışmaları ile yıkılmaktan kurtarılmasının, gelecek nesillerin atalarının yaşadıkları güzel konakları görmeleri ve kültürel değerlere gösterilen saygı açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. Efe, her iki konağın da Osmanlı ev mimarisinin tüm özelliklerini taşıdığını ve bakanlık tarafından görevlendirilen konusunda uzman ustaların büyük bir titizlikle çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: "Akşehirli konağının tavan ve tabanındaki ince işlemeli ahşap bölümler, Osmanlı mimarisinde sıkça görülen yıldıza benzer tavan göbekleri, kemerleri tamamen kurtarılarak, Kültür ve Tabiat VarlıklarıKoruma Kurulu'nun hizmet binası olacak. Osmanlıca iki kitabesi bulunan, sofaları ve ikinci katındaki mermer çeşmesi ile dikkati çekenTaşçıoğlu Konağı'nda ise önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacak. Bu konak ise Rolöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün hizmetine sunulacak."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.