HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Pembe Köşk'te Atatürk fotoğrafları

21.10.2003 00:00:00
Sergide, Atatürk'ün fotoğrafçısı Cemal Işıksel'in koleksiyonundan 191 fotoğrafın yanı sıra Atatürk ve eşi Latife Hanım'ın bazı özel eşyaları da yer alıyor. İnönü Vakfı tarafından Cumhuriyet'in ve Lozan Antlaşması'nın 80. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen sergi, Pembe Köşk'te açıldı. İnönü Vakfı Başkanı ve Türkiye'nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün kızıÖzden Toker, sergide yer alan belge ve eşyalarla ilgili olarak gazetecilere bilgi verdi. Sergide "Atatürk'ün Fotoğrafçısı" olarak bilinen Cemal Işıksel'in koleksiyonundan 191 Atatürk fotoğrafına yer verildiğini anlatan Toker, fotoğraflarda, Atatürk'ün çocukluğundan hayatının son dönemine kadar önemli görüntülerinin yer aldığını belirterek, "Bu fotoğraflarda Atatürk'ün bütün hayatını film seyreder gibi izleyebilirsiniz" dedi.

Özel eşyalar

Sergide fotoğrafların yanı sıra Atatürk ve eşi Latife Hanım'ın ortak kullandıkları bazı özel eşyaların da yer aldığını belirten Toker, bunlar arasında Atatürk ve Latife Hanım'ın evlendikleri zaman kullandıkları işlemeli yastık ve yatak örtüsü ile faytonun etrafına sardıkları yeşil işlemeli örtü, çorba içtikleri kase, Atatürk'ün işlemeli bornozu, Latife Hanım'ın kendi elleriyle işlediği mavi çay örtüsü ve goblen peçete, Latife Hanım'a ait işlemeli iki gece elbisesiile Atatürk'ün Bulgaristan'dan alarak kullandığı bir işlemeli giysininde bulunduğunu söyledi. Toker, ayrıca Latife Hanım'ın 1948 yılına kadar İnönü ailesine gönderdiği mektupların da sergilendiğini belirtti. Özden Toker, Atatürk'ün talimatı üzerine Latife Hanım'la ayrılmalarından sonra da İnönü ailesi olarak Latife Hanım ve ailesiyle görüşmeye devam ettiklerini, bu eşyaların bir bölümünü de bugün dahi görüştükleri Latife Hanım'ın yakınlarından sağladıklarını kaydetti.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.