HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Rahmet ve bereket ayı Ramazan

17.11.2001 00:00:00
Mübarek Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Nefislerin tezkiye edildiği, af ve mağfiret kapılarının açıldığı bu ayda, yapılan ibadetlerin ve hayırların hesapsız olarak mükâfatlandırılacağı beyan edilmektedir.

Bakara Sûresi'nin 183-184. ayetlerinde "Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, takva sahibi olasınız diye size de sayılı günlerde farz kılındı" buyurulmuştur.

Oruçla insan yemeyi, içmeyi ve nefsî arzularını Allah rızası için terk eder ki, bu ibadetin ecri çok büyüktür. Resulullah Efendimiz, "Bir kimse Ramazan'ın faziletine inanarak ve mükâfatını umarak oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır" buyurmaktadır. (Buharî-Müslîm, Riyazü's Salîhîn).

Bu itibarla, af ve mağfiret ayı olarak beyan edilen bu ayda samimi bir kalple Cenab-ı Hakk'a yönelmemiz, ibadetlerimizi arttırmamız ve geçmiş günahlarımız için tevbe istiğfarda bulunmamız lâzımdır. Bu vesileyle Ramazan'ın feyiz ve bereketinden en güzel şekilde istifade etmiş oluruz.

Şüphesiz bu ay feyiz, bereket, mağfiret ve rahmet ayıdır. Bu ayda oruç tutmak, yoksullara yardım etmek, düşkünleri sevindirmek, hayır ve hasenatta bulunmak Peygamberimizin sünnetidir.

İbn-i Abbas bu hususta şunları söylemektedir: "Peygamber (sav), Allah'ın kullarına hayır yapmak bakımından insanların en cömerdi idi. Bilhassa Ramazan ayı geldiğinde cömertliği son haddini bulurdu." (Buharî-Müslîm).

Ramazan ayı içinde Kadir Gecesi gibi "Bin aydan daha hayırlı" bir gece de mevcuttur. Kur'an'ın yeryüzüne indirildiği bu gecenin fazileti çok büyüktür.

Mübarek Ramazan ayının feyiz ve bereketinden en güzel şekilde istifade etmemizi ve bu ayın milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.