HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Rus Generalin itirafı

13.07.2001 00:00:00
Rusya'nın Çeçenistan'daki birliklerinin komutanı General Vladimir Moltenskoi, ordunun Çeçenistan'da insan haklarını ihlal ettiğini itiraf etti.

General Vladimir Montenskoi, Çeçenistan'da görev yapan Rus askerlerinin davranışlarından dolayı pişmanlık duyduğunu belirtti. General, hukuk dışı davranışların önüne geçilemediğini söyledi.

Rus İtar Tass ajansının haberine göre, General Vladimir Montenskoi, Çeçenistan'da görev yapan Rus askerlerinin çok sayıda insan hakları ihlaline karıştıklarının belirlendiğini söyledi. Generalin açıklamalarına göre yaklaşık 1500 Çeçen köylü, yakın bir bölgede Rus askerlerinin patlayan bir mayın nedeniyle ölmesi üzerine dayak ve işkenceye maruz kaldı, birçok köylünün evi yağmalandı. Kuzey Kafkasya'daki Rus askeri birliklerinin komutanı olan general, bu hukuksuz davranışlardan dolayı mahkemelere başvurarak haklarını arayan köylülere yardımcı olunmasını istedi. Konuyla ilgili olarak şimdiden yüzlerce köylünün mahkemeye başvurduğu bildiriliyor.

Kremlin'in Çeçenistan konusundaki sözcüsü Sergei Yastrzhembsky de, bölgede geniş çaplı operasyonun işe yaramadığını, Rus birliklerinin küçük ve belirli hedeflere yönelik operasyonlara yönelmesi gerektiğini vurguladı. Yetkililer, bütün Çeçenlerin şiddet eylemlerinden şüpheli görülmesinin yanlışlığına işaret ettiler.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.