HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Sıcaklar bayıltıyor

23.07.2001 00:00:00
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun, her yaş grubu için risk oluşturan sıcaklara karşı, çocuklar, yaşlılar, hastalar ve aşırı kilolu olanların daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Coşkun, sıcaktan rahatsız olanlarda baş ağrısı, kusma ve yorgunluk gibi belirtiler olabileceğini ifade ederek, "Sıcak yorgunluğu da denilen bu rahatsızlıktan etkilenen kişinin cildi serin ve nemli olur, nabzı zayıflar ve bayılma hissi görülür" dedi.

Bu durumda olan kişinin gölge ve serin bir yere alınmasını öneren Prof. Dr. Coşkun, "Ayakları 30 santim kadar yükseğe konulmalı ve bir bardak su içirilmeli" diye konuştu.

SICAK FELCİ UYARISI

Sıcakların, "sıcak felci" de denilen ve ölümle sonuçlanabilen ölçüde tehlike içerdiğini belirten Prof. Dr. Coşkun, şöyle devam etti:

"Sıcak felcinde vücut ısısı yükseldiğinde hastaya tıbbi müdahale edilmez ise ölüm riski ortaya çıkabilir. Sıcak felci belirtileri ortaya çıkınca hasta hastaneye götürülmeli. Bu süreçte hasta serin yere alınmalı, soğuk suyla ıslatılmış çarşafla vücudu sarılmalıdır. Çarşaf, üzerine su dökülerek sürekli ıslak tutulmalı. Hastanın kasıkları, boynu ve koltuk altlarına, ıslak havluya sarılmış buz konulmalı ve vücut soğuk tutulmalı.

50 YAŞ ÜSTÜ RİSKLİ

Sıcaklar, 50 yaş üzerinde, özellikle ilaç kullanan, kronik hastalıkları olanlarda, solunum sorunlarına yol açabilir. Baş ağrısı ve dönmesi, vücut ısısında artma, halsizlik ve konsantre olma zorlukları görülür. Bunlar ciddiye alınması ve hastayı hastaneye götürmek için yeterli uyarılardır. Bireyler sıcaklardan etkilenmemek ya da az etkilenmek için günde en az 10-12 su bardağı soğuk su içmeli."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.