HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Sinema da kriz geçiriyor

07.08.2001 00:00:00
Ekonomik kriz ve yaz dönemi durgunluğu nedeniyle, sinemaya gidenlerin sayısında büyük ölçüde azalma meydana geldi.

Belge Film'in sahibi Sebahattin Çetin, yaptığı açıklamada, bu yaz sezonunda sanat değeri yüksek olan yaklaşık 7 yeni filmi vizyona sokmaya karar verdiklerini, ancak daha sonra yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bu sayıyı 1'e indirdiklerini söyledi.

Çetin, ekonomik krizin topluma büyük zarar verdiğini, insanların ise ekonomik nedenlerin yanında içinde bulundukları moral bozukluğundan dolayı sinemaya gitmediğini kaydetti. Çetin, "Toplumun genel ruh haline sinmiş korku ve gelecek endişesi var. Bu da insanları film izlemekten, kapalı yere gitmekten alıkoyuyor" dedi.

Erteledikleri filmleri Eylül ayından itibaren vizyona sokacaklarını ifade eden Çetin, "Bu yaz sezonunda film izleyen seyirci sayısı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 50 azaldı. Bu dönem gösterilen yeni film sayısında da düşüş yaşanırken, eski filmler tekrar vizyona girdi" diye konuştu.

Umut Sanat Film yetkilileri de geçen yıl yaz döneminde haftada 2-3 filmi gösterime sokarken, bu yıl Temmuz ayında sadece bir filmi programlarına aldıklarını söylediler.

Her yaz sinema seyircisinde bir düşüş yaşandığını hatırlatan yetkililer, ancak yaşanan krizin bu yıl sinemayı da etkilediğini, bundan dolayı da yeni filmleri Eylül ayından itibaren vizyona sokacaklarını dile getirdiler.

ENÇOK İZLENENLER

Warner Bros. Film Şirketi'nin verilerinden yapılan derlemeye göre, yönetmenliğini Michael Bay'ın üstlendiği, Ben Affleck, Kate Beckinsale ve Josh Hartnett'in başlıca rollerini paylaştığı "Pearl Harbor", yaz döneminin şu ana kadar en çok izlenen filmi oldu.

Haziran ayında gösterime giren ve II. Dünya Savaşı'nda geçen bir hikayeyi konu olan filmi, 7 haftada yaklaşık 560 bin kişi izledi.

Yine bu yaz sinamaseverlerle buluşan, yönetmenliğini Gore Verbinski'nin yaptığı, Brad Pitt ve Julia Roberts'in başrollerini paylaştığı "Meksikalı" da, gösterime girdiği Temmuz ayında yaklaşık 260 bin kişiyle en çok izlenen ikinci film oldu.

ABD ve Kanada sinemalarında 215 milyon dolar hasılat toplayan çocuk filmi "Şhrek" ise 5 haftada yaklaşık 182 bin sinemasevere ulaşarak üçüncülüğü elde etti.

"Pearl Harbor" 1 trilyon 528 milyar lira, "Meksikalı" 741 milyar lira, "Şhrek" de 489 milyar lira hasılat elde etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.