HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Sokakta tiyatro festivali

01.08.2001 00:00:00
Kocaeli Fuarı ve İzmit Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun ortaklaşa düzenlediği Sokak Tiyatrosu Festivali'ne Türkiye'den 140, yurtdışından 32 olmak üzere 172 sanatçı katılıyor. Fransa, Meksika, Yunanistan ve Türkiye'den sanatçıların katılacağı festivalde, 8 yeni proje üretilecek.

Bu yılki festivalin en büyük özelliği her türlü sanat disiplininin ortak üretimine olanak tanıyacak bir yapıda gerçekleştirilmesi. Birçok sokak tiyatrosu sanatçısı, tiyatro yazarları, performansçılar, müzisyenler, tasarımcılar, plastik sanatçılar, fotoğraf sanatçıları, sinema sanatçıları, koreograf ve dansçıların katılacağı festivalde, sanatçılara eserlerini sunma ve İzmit'te beraber üretecekleri projelerini geliştirmeleri için 15 Temmuz'dan itibaren İzmit Fuarı ve çevresinde çalışma ve konaklama olanakları oluşturuldu.

YENİ PROJELER VAR

Fransa, Meksika, Yunanistan ve ülkemizden sanatçıların katılacağı 4. İzmit Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali'nde sekiz yeni proje üretilecek.

Bunlardan ilki geçen yıl başlatılan Yeni Yazarlar- Genç Yönetmenler projesi. İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun kuruluş amaçlarından ve sanat politikası olarak benimsediği "yeni tiyatro yazarlarımızın üretimini destekleme" düşüncesini farklı projelerle hayata geçiriyor. Bu sanat politikasının bir ayağını ise her yıl İzmit Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali'nde gerçekleştiriliyor. Yazar ve yönetmenler, Ankara Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Ana Bilim Dalı, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Yazarlığı Bölümü, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dramaturgi ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü ve Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Dekorları ve Kostüm Bölümü ile ortak çalışılarak seçilmiş. Geçen yıl Paris Gare au Theatre ile gerçekleştirilen projede her iki tiyatronun önerdiği 5 genç tiyatro yazarı 5 genç yönetmen ve profesyonel oyuncularla aynı zamanlarda Paris ve İzmit'te bir performans oluşturdular. Bu yıl projenin ikinci ayağı İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu prodüksiyonu olarak gerçekleşecek. 3 günlük bir maratonda yazarlar koşulları belirlenmiş bir konsept altında oyunlarını yazacak ve yönetmenler İzmit Şehir Tiyatrosu sanatçılarıyla sahneleyecekler. Geçen yıl fransızca bastırılan eserlerin bu yıl üretilenlerle birlikte yayınlanmaları için çalışmalar sürdürülmekte.

TANINMAMIŞ SANATÇILARA DESTEK

İzmit Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali'nin en önemli amaçlarından biri de her alanda sokakta iş yapmak isteyen yetenekli tanınmamış genç sanatçılara festivalde kendilerini ifade etme olanağı tanıyarak destek vermek. Bursa'dan festivale katılan Elif Nurşad Atalay yine festivalde hazırlayacağı bir resim sergisi ve bir kısa filmle programda yer alıyor. Ayrıca, İzmit Uluslararası Sokak Tiyatrosu Festivali'e her yıl farklı bir gösteriyle katılan Tiyatro İmge, bu yıl "Zologno Halayı"nı sunacaklar. 1995 yılında kurulan Tiyatro İmge düzenli olarak katıldıkları Hacı Bektaş Veli Şenlikleri ve Kamyon Atölyesi sanatçılarıyla İstanbul-Beşiktaş Balıkçılar Çarşısı'nda yaptıkları etkinliklerle sokaklarda gösteri yapma amaçlarını vurgulayan işler yapmışlardır.

AÇIKHAVADA BELGESELLER VE KISA FİLMLER

Bu yıl programa alınan bir başka yeni etkinlik ise İzmit Fuarı alanında yer alan bir açıkhava sineması olacak. Ancak bu açıkhava sinemasının bilindik sinemalardan bir farklı yanı var; bu açıkhava sinemasında dünyada ve ülkemizde tanınan genç sinema sanatçılarının çalışmaları sergilenecek. Belgesel filmler, kısa filmler ve öğrenci projeleri adı altında gösterime sunulacak olan filmler için Bilgi Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü ile ortak çalışıldı. Jill Godmillow (ABD), İlknur Ulutak, Hilmi Etikan, Sensu Curabay, Ethem Özgüven, Zeki Demirkubuz, Özkan Yılmaz, Hasan Özgen, Mustafa Bülbül, Aydın Ketenağ ve Can Candan festivalde filmleri izlenebilecek yönetmenler.

İZMİT SANATÇI KAMPINA DÖNECEK

Kocaeli Fuarı ve İzmit Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun ortaklaşa düzenlediği Sokak Tiyatrosu Festivali'ne Türkiye'den 140, yurtdışından 32 olmak üzere 172 sanatçı katılmakta. Her türlü sanat disiplinini içinde barındıran Sokak Tiyatrosu Festivali'nin yönetmeni İzmit B.B. Şehir tiyatrosu sanatçılarından Arzu Bigat Baril. Halkla İlişkiler, tanıtım, ulaşım-yerleşme, teknik bölümler olarak adlandırılabilecek diğer alanlarda organizasyona 9 kişi katılıyor.

Festivale gelen tüm sanatçılar İzmit'te prefabrik yapılarda kalacaklar. Bir anlamda sanatçı kampına dönüşecek olan İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin Kocaeli Üniversitesi'ne tahsis ettiği Kocaeli Üniversitesi Kızyurdu, 44'ü festival boyunca toplam 150'ye yakın sanatçıyı konuk edecek. Festival süresince konuk sanatçıların yemek ihtiyaçlarını ise, işletmesi Fuar Müdürlüğüne ait olan Antikkapı Resturant karşılayacak.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.