HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Tarihî eserler tescilleniyor

22.06.2001 00:00:00
Amasya'nın Taşova İlçesi'nde ortaya çıkarılan Osmanlı dönemine ait tarihi hamamın onarılması için çalışmalar başlatılırken, Müze Müdürü Ahmet Yüce, "Köylerde tarihi eserlerin tescil çalışmalarına hız verdik" dedi. Taşova ilçesi Borabay Beldesi'nde, 15. yüzyıla ait olan ve bir bölümü toprağa gömülü durumda bulunan hamam, Amasya Müze Müdürlüğü tarafından tescili yapılarak koruma altına alındı. Amasya Müze Müdürü Ahmet Yüce, son bir yıl içinde köylerde bulunan tarihi eserlerin ve camilerin tescillerinin yapıldığını belirterek, şunları söyledi:

"Şehrimizin her yerinde eski dönemlere ait kalıntılar bulunmaktadır. Bizim bildiklerimizin dışında, yer altında bilinmeyenler ise her geçen gün ortaya çıkarılmaktadır. Bunların tescillerinin yapılması ve onarılması için yaklaşık bir yıldır Amasya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Vakfı (AKTAV) ile birlikte çalışma içindeyiz. Özellikle köylerde bulunan tarihi camilerin tescili yapılarak, muhtarlara zimmetledik. Borabay ilçesinde bulunan tarihi hamamın da tescili yapıldı ve en kısa zamanda restorasyon çalışmalarına başlanacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.