HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 TEMMUZ 2021, PAZAR

Tarihin derinliklerinden gelen şifa

19.10.2003 00:00:00
Aktar İbrahim Günaştı, adını Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi, Yavuz Sultan Selim'in eşi Hafsa Sultan'dan alan, Sağlık Bakanlığı'nca 1994 yılında üretim ve satış izni verilen Hafsa Ana Macunu'nun doğuşunu anlattı.

Günaştı, 30 yıl önce konfeksiyonculuk yaparken yakalandığı astım hastalığına çare bulabilmek için şifalı bitkilere ilgi duymaya ve tarih kitaplarını karıştırmaya başladığını belirtti. Tarih kitaplarının birinde, Hafsa Sultan için şifalı bitkilerden yapılan birilacın, hastalığına çare olduğunu okuduğunu ifade eden Günaştı, şunları söyledi:

"Kitapta yazan bitkilerin bazılarını buldum, araştırmalarım sonucu başka bitkiler ile meyan balı ve arı sütünü de ilave ederek macun haline getirdim. Önce kendimde kullandığım bu ilacın faydasını görünce arkadaşlarıma da verdim. Onlar da sonuç alınca evimde imalata başladım. Ruhsatsız satış yaptığım için üretimimi durdurdular. Ben de Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulunarak, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden üretim ve satış izni aldım."

O şimdi aktar

Günaştı, patentini elinde bulundurduğu macunun ününün kısa sürede ülke geneline yayıldığını, daha sonra konfeksiyon işini bırakıp aktarlığa başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"4 oğlumdan 2'sini de yanıma alarak işleri büyüttüm. Oğlumun biri, yurtiçindeki satışlara, diğeri ihracata bakıyor. En fazla talebi Almanya'dan alıyorum, ancak bu ülkedeki ithalatçı firma, Hollanda ve İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine sevkıyat yapıyor."

Üretiminin şu anda aylık 10 bin paket civarında olduğunu belirten Günaştı, "Ayda 5-10 ton arasında üretim yapıyorum. Almanya'dan talep geldiğinde üretimi artırıyorum. Stoklu çalıştığımdan, talep geldiğinde müşteriyi bekletmeden sevkıyat yapıyorum. Bazı aylar ihracat 2-3 tonu geçiyor" dedi.

Hafsa Sultan kimdir?

Hafsa Sultan, Kırım Hanı Mengli Giray'ın kızı ve Yavuz Sultan Selim'in eşi, Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi. Oğlu Süleyman'ı, Şehzade Selim'in valiliği sırasında Trabzon'da dünyaya getirdi. Yavuz Sultan Selim'in padişah olması üzerine Manisa sancak beyliğine tayin edilen Şehzade Süleyman ile Manisa'ya geldi. Yavuz Sultan Selim, eşi hastalandığında dönemin doktoru Merkez Efendi'ye talimat vererek, onu iyileştirmesini istedi. Merkez Efendi de doğadan topladığı bitkilerle bir macun yaparak Hafsa Sultan'a yedirdi. Bu macun onun iyileşmesini sağladı.logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.