HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 07 TEMMUZ 2022, PERŞEMBE

Türk Milleti uydu olmaz

03.08.2002 00:00:00
Bağımsız Türkiye Partisi'nin düzenlediği ve vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği Düzce ve Bolu mitinglerinde konuşan 2. Kuvay-ı Milliye'nin önderi Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye ve Türk milleti üzerinde oynanan oyunlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Milletin devletle, silahlı kuvvetleriyle, Atatürk'le, ailesiyle, milletle karşı karşıya getirilme oyununa dikkat çekerek, "Oyunları şimdi bozacağız. Artık bundan sonra bu hile ve desise peşinde koşan insanların oyunlarına son vereceğiz" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, bu oyunlardan birini bozacak nitelikte Atatürk'ün bazı sözlerini şöyle aktardı: "Mustafa Kemal Atatürk, Peygamberimiz Hz. Muhammed hakkında şu sözleri irad ediyor: 'O, Allah'ın birinci ve en büyük kuludur. O'nun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor. Benim ve senin adın silinir. Fakat sonsuza kadar O, ölümsüzdür.', 'Türk ulusu daha dindar olmalıdır. Yani tüm sadeliği ile dindar olmalıdır. Dinime, bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum.', 'Bütün dünyanın Müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm Müslümanlar, Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli. İslamiyetin hükümlerini olduğu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu şekilde insanlar kurtulabilir ve de kalkınabilir.', 'Ey millet! Allah birdir. Şânı büyüktür. Allah'ın selameti, atıfeti ve hayrı üzerimize olsun.', 'Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından, insanlara, dini hakikatleri tebliğe memur ve resul olmuştur. Koyduğu esas kanunlar cümlemizce malumdur ki Kur'an-ı Azimüşşan'daki ayetlerdir.' Mustafa Kemal Atatürk."

Asker millet omuz omuza

Ordu ile millet arasındaki birliğin de bozulmak istendiğine işaret eden Prof. Dr. Haydar Baş, "Edip Paşamız, memleketi Sivas'ta, 19 Mayıs'ta aynen şöyle diyor: 'Ben dindarım. Arkadaşlarım da dindardır. Biz başörtüsüne karşı değiliz.' Edip Paşa, TSK komutanı. İşte benim ordum bu. Benim Türkiye Cumhuriyeti Devletimin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk budur. Peki bu irade kime karşıdır? Dini kullanıp memleketin temelini yıkıp yok etmek isteyen geri kafalı serserilere karşıdır. Şimdi asker ve sivili, devlet ve milleti, beraber yapmaya, tek bilek, tek yürek yapmaya var mısınız?" dedi ve muhteşem kalabalık hep bir ağızdan "varız" diyerek meydanları "Asker millet omuz omuza" tezahüratıyla inletti.

İngiliz'in oyununa çanak

TSK konusundaki oyunun bununla sınırlı olmayıp, "çok fazla olan kamu harcamalarının önüne geçmek için devleti, orduyu küçültmemiz lazım" denildiğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'nin kamu harcamalarına milli gelirden ayırdığı payın % 29 olduğunu belirterek bu oranın ABD'de % 40, İngiltere'de % 41, Almanya ve Fransa'da % 40 olduğuna dikkat çekti ve devleti, orduyu küçültmek isteyenlerin bu seçimde sandığın dibine mahkum edilmesi gerektiğini ifade etti. "Kamu harcamalarına yük getiriyor" diye TSK'ni küçültmek isteyen iradenin, 1919'da Osmanlı ordusunu terhis ederek Türk milletine her şeyi kabul ettireceklerini savunan Lord Curzon'un, İngiliz'in düşüncesine çanak tuttuklarını savunan Prof. Dr. Haydar Baş, ordusu güçlü olmayan bir milletin yok olmaya mahkum olacağını, millet ve devlet olarak ayakta kalmak için güçlü bir ordunun şart olduğunu kaydetti.

AB sürecinde kurulan tuzak

"Çok büyük oyunlar oynandı. Milletle devletin arasını açtılar. Yetmedi. Milletle ordunun arasını açtılar. Yetmedi. Milletle Atatürk'ün arasını açtılar. Yetmedi. Milletle ana babanın arasını, ailelerin arasını açtılar. Yetmedi. Milleti böldüler, parçaladılar, birbirine düşürdüler, bizi paramparça etmek istiyorlar. Sonra da yutmak, yok etmek istiyorlar. İşte bu evladınız bu manzaraya sabredemedi. 'Gelin bu ülkeyi kurtaralım, bir bilek, bir yürek olalım' diye yola çıktı" şeklinde sözlerine devam eden Prof. Dr. Haydar Baş, Kıbrıs, Ege, Patrikhane gibi hususlarda Avrupa Parlamentosu'nun kararlarını aktararak, Türkiye'nin AB tarafından nasıl tasfiye edilmek istendiğini anlattı. Prof. Dr. Haydar Baş, AB sürecinde Türkiye'ye kurulan bir tuzağı ve bu tuzağa mevcut siyasi irade tarafından nasıl göz yumulduğunu Yunanistan Başbakanı Simitis'in ağzından şöyle dikkatlere sundu:

"Helsinki zirvesinde Kıbrıs ve Ege ile ilgili kararlardan sonra Yunan Başbakanı Simitis aynen şöyle söylüyor: 'Helsinki kararlarına Türkiye, evet demekle tuzağa düşmüştür. Artık Türkiye'nin direnecek gücü kalmamıştır. Zira güç Türkiye'nin onaylamasıyla Lahey Adalet Divanı'ndadır. Türklere zehiri şekerle kaplayarak sunduk. Onlar da yuttular. Böylece Türkiye'yi Lahey Adalet Mahkemesinin elinden kurtaracak hiç bir güç yoktur.' Bizim siyasilerimiz demek ki kendi elleriyle Ege ve Kıbrıs meselesini maalesef Yunanistan'a teslim etmişlerdir. Ama, hiç merak etmeyin, söke söke onları geri alacağız. Şimdi bu meydandan, benden selam olsun Simitis'e, benden selam olsun Bolu beyine diyen Köroğlu'nun torunu Baş'tan selam olsun Simitis'e, diye cevap veriyorum."

AB'cilerin ipliği pazara çıktı

Prof. Dr. Haydar Baş, yine AB konusunda bir başka oyuna ve bu oyunun AB taraftarlarının ipliğini pazara nasıl çıkardığına da şöyle dikkat çekti:" Bu büyük milleti AB'nin kuyruğuna yamamaya çalışıyorlar. Avrupalılar çok ileri imiş de biz oraya girersek bizim insanımız, aş kazanacak iş kazanacak, karnı doyacakmış! Sen bugüne kadar bu milleti idare eden irade değil miydin? Demek ki sen bu güne kadar bu milleti doyuramadığını, bu millete iş bulamadığını bu sözünle itiraf ediyorsun. O halde hangi yüzle milletin huzuruna çıkıp da 'bana rey verin' diyebiliyorsun, demek gerekmez mi? Lütfen çekilin. Bu millete iş de aş da bulacak var. Biz uydu devlet olacak devlet değiliz. Türk milleti tarihin hiç bir döneminde uydu olmamış, müstakilliğini ölümü pahasına korumuştur, kollamıştır."

Ekonomide oynanan oyun

Prof. Dr. Haydar Baş, başka bir oyunun da ekonomi sahasında cereyan ettiğini, kalkınmak isteyen bir devletin emisyonu genişletip emeği devreye sokup üretimi tahrik etmesi kuralının Türkiye'de askıya alındığını, böylece piyasada oluşan para açığının IMF'nin dayattığı şartlarla yurt dışından alındığını, bunun Türk ekonomisine 45 katrilyonluk bir faiz yükü bindirdiğini, tarım ürünleri dikiminin-ekiminin sınırlandırılmasını beraberinde getirdiğini, ancak müstemleke ülkelerde olduğu şekliyle Merkez Bankası'nın TL basma iradesinin elinden alındığını, Türk milletinin elinin kolunun bağlandığını ve daha nice olumsuzlukların üst üste yığıldığını belirterek çıkış yolunun BTP iktidarında yattığını söyledi. BTP iktidarında emisyonun mutlaka genişletilerek proje mukabili faizsiz kredi verileceğini, üretimin tahrik edileceğini, tarımda sınırlama getiren yasaların kaldırılacağını, herkesin istediği kadar üreteceğini, milletin vekillerinin de üretilenlere pazar bulmak için durmaksızın çalışacağını, 100 milyarın altında geliri olandan vergi alınmayacağını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle dedi: " Bunun olabilmesi için hepimizin 24 saat çalışması lazım. Çalışmadan, didinmeden, gayret etmeden hiç bir şey olmaz. Hele Avrupalı gelip de seni beni hiç bakmaz. Bir verir, iki gözünden çıkartır. Dilini yerinden kopartır. Onun için biz öyle çalışacağız ki, bizim artıklarımızdan batı dünyası on defa doyacak, giyecek. Yalnız demokratik düzende istenilenlerin yapılabilmesi için mutlak surette ekseriyetin mecliste hakim olması lazımdır. Şimdi sizden tek bir ricam var. Beni körlerle yatırmayacaksınız. Sonra şaşı kalkarım. Ben sizden bir tek döneme mahsus olmak üzere vekalet istiyorum. Var mısınız?"

Seçimin mahiyeti

Seçim kararına da değindiği konuşmasında Prof. Dr. Haydar Baş, "Bu iktidar bugüne kadar çok yanlış ve ters işler yaptı. Ancak onları tebrik ediyorum. Çok güzel bir iş yaptılar. Seçim kararını verdiler. Şimdi sizler BTP'ni tek başına iktidar etmenin imkan ve fırsatını elde ettiniz. Bu seçim, 'Türk milleti' diyenle, 'hayır, Türk milleti değil, AB' diyenler arasında geçecek. Bu seçim AB diyenlerle, Türkiye diyenler arasında, yani ulusal düşünce ile, ulusal akılla, mandacı akıl arasında geçecek" dedi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

03.08.2001, 03.08.2000, 03.08.1999, 03.08.1998, 03.08.1997, 03.08.1996, 03.08.1995, 03.08.1994, 03.08.1993, 03.08.1992, 03.08.1991, 03.08.1990, 03.08.1989, 03.08.1988, 03.08.1987, 03.08.1986, 03.08.1985, 03.08.1984, 03.08.1983


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.