HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 10 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Yaralı Pakistan çare arıyor

14.10.2005 00:00:00
Pakistan'daki depremden en fazla zarar gören şehir Muzafferabad'da, enkaz altındaki birçok ceset hala çıkarılmayı bekliyor. Yardımlar yetersiz, halk aç, susuz ve evsiz. Birçok enkaz neredeyse "el değmemiş'' biçimde duruyor.

Depremle birlikte birçok evin yıkıldığı, birçoğunun ise zarar gördüğü şehirde, uluslararası yardım kuruluşlarının ve gönüllülerin çabalarına rağmen, birçok enkaz neredeyse "el değmemiş'' biçimde duruyor.Enkaz altından canlı çıkarmanın artık çok zor olduğu ifade edilirken, yıkıntıların altındaki birçok ceset hala çıkarılmayı bekliyor.Her türlü yardıma ihtiyaç duyan Muzafferabadlıların en büyük sıkıntısı ise su ve çadır bulamamak. İnsanların büyük çoğunluğunun, geceleri sokaklara serdiği yataklarda geçirdiği ve uluslararası yardım için şehre gelen ekiplerden içme suyu istediği gözleniyor.Yetkililer, su bulunmaması, enkaz altındaki cesetler ve zaman zaman yağan yağmur nedeniyle, salgın hastalık tehlikesinin büyük olduğunu belirtiyor.Depremin ardından, şehrin bazı kesimlerinde yer yer yağmalar başladı. Yağma girişimlerinin büyümesinden korkuluyor.Muzafferabadlıların birçoğu, yardımların yetersiz olduğuna ve hala birçok kişiye yardım ulaştırılmadığına inanıyor.Sahip Haq, yardımların yetersiz olduğunu söyledi. Gelen yardımların ihtiyaç sahiplerine yeterince ulaştırılmadığını söyleyen Haq, yardımların iletimi için yeterli araç bulunmadığını ifade etti.

Kurtarılmayı beklerken artçıda öldüPakistan'da depremin yıktığı bir binanın enkazında sağ olduğu tespit edilen 22 yaşındaki bir kadın, önceki  gece meydana gelen artçı şokun kurtarma çalışmalarını engellemesi nedeniyle öldü. Kurtarma ekiplerinin ve görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Türk, İngiliz ve Alman kurtarma ekipleri, Keşmir'in Pakistan'ın denetimindeki bölümünün başkenti Muzafferabad'da köpeklerin enkaz altında tespit ettiği genç kadını kurtarmak için 02.00'a kadar çalıştı. Ancak Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğünde meydana gelen artçı deprem, bu enkazda çalışan ekiplerin çabalarına ara vermesine neden oldu.Sabah saatlerinde enkaza dönen ekipler, kurtarma köpeğinin bir cesedin kokusunu aldığını belirten havlamasını duydular. Genç kadının öldüğünü anlayan ekiptekilerin bazılarının gözyaşlarını tutamadığı kaydedildi. İngiliz kurtarma ekibinden Steff Hopkins, "Bir canlıyı enkaz altında bırakmak çok zor bir karardı. Ancak ekibime karşı sorumluluğum var'' diye konuştu.Kurtarma ekiplerinin konuşmaya ya da görmeye imkan bulamadığı genç kadının amcası Muştak Mir, yeğeninin deprem sırasında binada bulunduğunu ve isminin Umbra olduğunu bildirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.