HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

YÖK'ten harçlara şok zam

06.06.2001 00:00:00
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerinden gelecek öğretim yılında alınacak harçlara, hükümetin enflasyon hedefi oranında zam yapılmasını öngördü.

YÖK'ün önerisinin kabul edilmesi halinde, harçlara yüzde 50'nin üstünde zam yapılacak.

YÖK, 2001-2002 öğretim yılında üniversite öğrencilerinin ödeyecekleri harç miktarlarını belirledi. Harçlara yapılacak zam oranı, hükümetin bu yıl için öngördüğü yüzde 52.5'lik enflasyon hedefi baz alınarak tespit edildi.

YÖK'ün konuyla ilgili hazırladığı taslak, 8 Haziran Cuma günü yapılacak Genel Kurul toplantısında ele alınacak. Genel Kurul'da onaylanması halinde taslak, Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nca yapılacak incelemelerden sonra taslak Bakanlar Kurulu'na sevk edilecek. Harçlara yapılacak zam oranıyla ilgili son kararı Bakanlar Kurulu verecek.

Harçlar ne kadar olacak?

YÖK'ün öngördüğü zam oranının kabul edilmesi halinde, lisans öğrencilerinin ödeyeceği harçlar 107 milyon lira ile 225 milyon lira arasında değişecek.

En yüksek harçlar Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakülteleri ile Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden alınacak. Hesaplamalara göre, lisans öğrencilerinin ödeyeceği yaklaşık harç miktarları şöyle:

Tıp Fakültesi ve Devlet Konservatuvarı öğrencileri 225 milyon lira,

Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri öğrencileri 188 milyon lira, Veterinerlik Fakültesi öğrencileri 127 milyon lira,

Mühendislik, Mimarlık, İnşaat, Makina, Maden, Elektrik-Elektronik, Kimya Metalürji, Uçak ve Uzay Bilimleri, Ziraat ve Orman fakülteleri öğrencileri 146 milyon lira, Gemi İnşaatı, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Denizcilik, Sanat ve Tasarım, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri öğrencileri 116 milyon lira,

Eğitim Bilimleri, Fen Edebiyat, DTCF, İlahiyat, Mesleki Eğitim, Edebiyat, Sağlık Eğitim ve İletişim fakülteleri öğrencileri 107 milyon lira.

Açıköğretim fakültesi öğrencilerinin halen ödediği 15 milyon lira ise 23 milyon liraya yükselecek.

İkinci öğretim de zamlanacak

YÖK'ün teklifinin kabul edilmesi halinde, gelecek öğretim yılı için ikinci öğretime devam eden öğrencilerin ödeyeceği harçlar da 372 milyon lirayla 827 milyon lira arasında değişecek.

İkinci öğretimde en yüksek harcı Veteriner Fakültesi, Tıbbi Biyolojik Bilimler Programı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı öğrencileri ödeyecek. Bu programlardaki öğrencilerden, 827 milyon lira alınacak. İletişim Bilimleri, İletişim ile Fen-Edebiyat fakülteleri öğrencileri de 372 milyon lira verecekler.

Geçen yıl zam yüzde 25 idi

YÖK, geçen yıl öğrenci harçlarına, yine hükümetin enflasyon için öngördüğü yüzde 25 oranında zam yapılmasını teklif etmiş, teklif Bakanlar Kurulu'nca da uygun görülmüştü.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.