HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

ABD Kongresi'nde Rum tazyiki

16.06.2001 00:00:00
ABD Kongresi'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'ne, Rumların AB üyeliğinin Kıbrıs'ta çözüm olmazsa da desteklenmesini öngören bir karar tasarısının sunulması yönünde hazırlıklar başlatıldı.

Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Michael Bilirakis tarafından hazırlanan bir metin, diğer milletvekillerinden destek amacıyla Temsilciler Meclisi'nde elden ele dolaşıyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun, geçen ay Washington'ı ziyareti sırasında dile getirdiği gibi, Yunanistan Rum tarafının çözüm olmazsa da 2002 yılında AB'ye üye olacağına inanıyor. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafı ise, çözüm olmadan AB üyeliğine karşı çıkıyor.

Washington'daki gözlemciler, temel değerlendirmeyi AB'nin yapacak olmasına karşılık, ABD'nin tutumunun büyük önem kazandığına işaret ediyor.

"The Washington Institute" adlı düşünce kuruluşunun Türkiye uzmanlığı görevinden kısa bir süre önce ayrılan Alan Makovsky, Türk-Amerikan Konseyi'nin son toplantısında katıldığı bir oturumda, ABD'nin iki seçeneği olduğunu söylemişti. Makovsky, ABD'nin, "AB farklı bir kulüp. Biz AB üyesi değiliz" diyerek AB üyeliği meselesine karışmayabileceğini ya da AB üyeliğine açık destek verebileceğini, ikinci seçeneğin, Türkiye'nin doğal tepkisi nedeniyle, Türk-Amerikan ilişkilerinde sorun yaratabileceğini belirtmişti. Washington'daki Türk diplomatik kaynakları, ABD'nin çözüm olmadan Rum kesiminin AB üyeliğine destek vermeyeceği yorumunda bulundular ve aksi halde bir hatanın söz konusu olacağını kaydettiler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.