HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

ABD Kuzey Irak'ta üs boşalttı

31.10.2005 00:00:00


ABD ordusu, Kuzey Irak'taki bazı üslerini boşaltarak peşmergelere devretti. Washington ayrıca Romanya'nın ardından Bulgaristan'la da bu ülkede askeri üsler kurma konusunda bir anlaşmaya varmayı planlıyor

ABD ordusunun Dördüncü Piyade Tümeni Komutanı Tümgeneral Joseph Taluto, Kuzey Irak'taki 27 üssünün 10'unu kapattıklarını söyledi. Geçen Şubat'tan bu yana Irak güçlerinin eğitiminde önemli ilerlemeler sağlandığını belirten Amerikalı general, "O tarihten bu yana 10 üssümüzü kapattık. Bunların birçoğunu Irak ordusuna devrettik" dedi.Joseph Taluto, Tikrit'te merkez olarak kullandıkları Saddam Hüseyin'in sarayını da gelecek ay Irak hükümetine devretmeyi planladıklarını kaydetti. ABD ordusu, Irak güvenlik güçlerinin ülkede istikrarın sağlanmasında daha fazla rol oynayabilmesi için çaba sarfediyor.Romanya ve Bulgaristan'da üs görüşmeleriÖte yandan ABD'nin Bulgaristan Büyükelçisi John Beyrle, Romanya'da askeri üs kurma konusundaki görüşmeleri bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Beyrle, bu görüşmelerin ardından gelecek yıl Bulgar hükümetiyle de benzer bir anlaşma sağlamayı planladıklarını belirtti. Müzakerelerde üslerin kurulması için Türkiye sınırında iki alan üzerinde yoğunlaşılıyor. Bunlardan biri Bezmer Havaüssü diğeriyse Novo Selo atış sahası. Ancak Bulgar yetkililer, bu üslerin kalıcı olmasına ve ABD askerlerinin Bulgaristan topraklarından başka ülkelere askeri operasyonlar düzenlemesine karşı çıkıyor. ABD, geçen hafta Romanya'yla Karadeniz kıyısında askeri üs kurma konusunda anlaşmaya varmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.