HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Anadolu Ortaasya kucaklaşması

30.06.2001 00:00:00
Kültür Bakanı İstemihan Talay, Anadolu topraklarının, binlerce yıllık kültüre beşiklik ettiğini ifade ederek, "Bu topraklarda hem Anadolu'dan, hem de öz kültürümüz Orta Asya'dan başlayan süreci en iyi şekilde kucaklıyoruz" dedi.

Talay, Bornova ile Bayraklı arasında bağlantıyı sağlayan Nursultan Nazarbayev Caddesi ile Manas Bulvarı'nın birleştiği noktada düzenlenen Smyrna Kavşağı'nın hizmete açılması törenine katıldı. Talay, şunları söyledi:

"Anadolu, biz Türkler'i bin yıldır içinde barındırıyor. Binlerce yıllık Türk tarihinin köklerini, özümüzü arayıp bulduğumuz Türk dünyasından dostlarımızla 2 gündür Çeşme'de güzel çalışmalar yürütüyoruz. Bu topraklarda hem Anadolu'nun öz kültürünü, hem de bizim öz kültürümüz Orta Asya'dan başlayan süreci en iyi şekilde kucaklıyoruz."

Öte yandan, Bakan Talay, Kültürpark içinde yapımına başlanan İzmir Tarih ve Kültür Müzesi projesi hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan'a bilgi veren Mimar Şükrü Kocagöz, Kültürpark'ta fonksiyon aşınması yaşandığını, restoran ve eğlence yerlerinin artmasından dolayı, kültürün zaman içinde kaybolduğunu belirtti. Talay, 10 yıl önce belediyenin geliştirdiği bir projeyle, burada 4 bin metrekarelik kapalı yeni çok fonksiyonlu binalar yapacaklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina da, arkeolojik tarihin teşhirinin uzmanlık istediğini, hangi eserin nereye oturtulacağı konusunda Kültür Bakanlığı'ndan yardım beklediklerini söyledi. Bakan Talay da, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürütülen bu kültür projesine her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

TÜRK DÜNYASI RESİM SERGİSİ

Kültür Bakanı İstemihan Talay, TÜRKSOY tarafından İzmir Atatürk İl Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen resim sergisinin açılışında yaptığı konuşmada da, Türk dünyasından her yıl Türkiye'ye gelen ressamların duygu ve düşüncelerini güzel tuvallere aktardıklarını söyledi. Talay, bu sergide Türk dünyası sanatçılarının kendi dünyalarını başka toplumlara da en güzel biçimde yansıttıklarını ifade etti.

Türksoy Genel Müdürü ve Azerbaycan Kültür Bakanı Polad Bülbüloğlu ise Türk cumhuriyetlerinde yaşayan ressamların buluşması fikrinin, Kültür Bakanı Talay'ın projesi olduğunu ifade ederek, "TÜRKSOY'a bağlı ülkelerin ressamları, Türkiye'nin her yerinde yarattığı 100'den fazla resmi, bize bağışladı. Bu da bizim için bir zenginliktir" dedi. Bu yılki Türksoy Genç Ressamlar Ödülü'nü Kırgızistan'dan Halide Şimova'nın kazandığını açıklayan Bülbüloğlu, "Ben istiyorum ki, Türk cumhuriyetleri ressamları, Türk adını her daim dünyaya duyursunlar" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Şimova'ya ödülü, Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Bülbüloğlu tarafından verildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.