HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Anayasa paketi Lozan'ı sulandırıyor

26.09.2001 00:00:00
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı'nın da aralarında bulunduğu 21 sivil toplum örgütü, TBMM'de görüşülen Anayasa değişikliği teklifindeki bazı maddelerin "Lozan'ın sulandırılmasına yönelik" olduğunu savundu.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının milli mücadele yaparak Sevr'i tarihin çöp sepetine attıkları, Lozan Anlaşması ile de tek devlet, millet ve dil esasına dayalı Türk Devleti'ni dünyaya kabulettirdikleri belirtildi.

Lozan görüşmelerinde İngiliz delegesinin dil ve kimlikle ilgili dayatmalarının bugün "çok dillilik" şeklinde tekrar ortaya çıktığının kaydedildiği açıklamada, özetle şöyle denildi:

"26. ve 28. maddelerde herhangi bir değişikliğe gidilmesi gaflet ve cehalettir. Partiler arası uzlaşma komisyonu tarafından hazırlanan Anayasa değişikliğiyle ilgili bazı maddeler, Lozan'ın sulandırılmasına yöneliktir. Milli mücadeleyi yapan ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran yüce Meclis, önemli bir imtihan verecektir. TBMM, Anayasa değişikliklerini tekrar ele almalıdır."

"Türkiye'nin, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından 1983'tekabul edilen 'Bölgesel ve Azınlık Dilleri Avrupa Sözleşmesi'ne çekince koyduğu" da ifade edilen açıklamada, "26. ve 28. maddelerde yapılmak istenen gereksiz değişikliklerle Türkiye'nin koyduğu çekince ve Anayasa'nın 3. maddesinin 'Türkiye Devleti'nin dili Türkçedir' şeklindeki birinci fıkrası sulandırılmaktadır" denildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.