logo
14 HAZİRAN 2024

Artvin'de kamp yapan gençlerin boz ayılarla mücadelesi

Artvin'de kamp kuran doğa tutkunu gençler beklenmedik bir olayla karşılaştı

10.06.2024 14:25:00 / İHA
Artvin'de kamp kuran doğa tutkunu gençler beklenmedik bir olayla karşılaştı. Çadır kuran 6 arkadaş ses duyunca dışarı çıktıklarında 3 boz ayı ile karşılaştı. El fenerlerinin ışığıyla birlikte, ses çıkartan gençler ayıları korkutarak kaçırmayı başardı.
 
Şavşat ilçesi Sahara milli parkı mesire alanında çadır kuran gençler gece yarısı boz ayılarının sesleriyle uyandı. Ayıların gürültüsüyle uyanan gençler, el fenerleriyle ayıları korkutmayı başardı. Cesur davranışları sayesinde ayıların çadırlara ve kendilerine zarar vermesini engelleyen gençler yaşadıkları o anları cep telefonu kamerasıyla kayıt altına aldı.
 
Ardahan'dan 6 arkadaş kamp yapmak için Şavşat'a geldiklerini belirten doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı Mustafa Necati Sütçü, yaban hayatına karşı alışkın olduğunu fakat kamp yaptığı arkadaş grubunun ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını ifade ederek unutulmaz bir gece yaşadıklarını söyledi. Sütçü, “Sahara festival alanının olduğu bölgeye ana yol kenarına çadırlarımızı kurduk.
 
Araçlarımız da hemen çadırlarımızın yanına park ettik. Günün yorgunluğunu atmak için çadırımızda yatmıştık. Gece saat 01.00 gibi gürültüye uyandık. Hemen el fenerlerimizi alıp dışarı çıktık. Çadırımızın 30 metre ötesinde çöp konteynerlerinin devrildiği ve bize bakan gözlerin olduğunu fark ettik.
 
Bölgeyi biraz daha aydınlatınca 3 yetişkin boz ayının bize doğru baktığını gördük. Biz hem el feneri ile hem bağırarak ayıların korkup kaçmasını sağladık. Gece birkaç defa daha ayıların geldiğini fark ettik” dedi.
 
Bölgede ayı popülasyonunun yoğunluk gösterdiğini ifade eden Sütçü, doğaya çıkarak kamp kuracak vatandaşları yaban hayvanlarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 624 09 99
E-posta: internet@yenimesaj.com.tr gundogdu@yenimesaj.com.tr


WhatsApp iletişim: (542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez. Sözleşmesiz yazar, muhabir ve temsilcilere telif ödemesi yapılmaz.